• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Poradnik tvn24bis.pl

Średnia krajowa w Polsce. Ile przeciętnie dostajemy na rękę?

Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak GUS je wylicza? Odtwórz: Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak GUS je wylicza?
Wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak GUS je wylicza? "Źródło: TVN24BiS /"

Średnia krajowa w Polsce w 2019 roku według założeń budżetu państwa wynosi 4765 złotych. Sprawdź, ile wynosi wynagrodzenie na rękę - pensja netto oraz jaka jest przeciętna stawka godzinowa.

Co to jest średnia krajowa?

Średnia krajowa to innymi słowy przeciętne wynagrodzenie. Średnia płaca może być obliczana dla danego kraju, sektora gospodarki oraz przedsiębiorstwa. Główny Urząd Statystyczny szacuje i oblicza przeciętne wynagrodzenie każdego miesiąca, co kwartał oraz raz na rok.

W 2019 roku średnia krajowa według założeń zapisanych w projekcie ustawy budżetowej państwa na ten rok wynosi 4765 zł brutto. W ciągu roku liczba ta ulega nieustannym wahaniom i jest aktualizowana na bieżąco, o czym regularnie informuje w swoich komunikatach Główny Urząd Statystyczny.

Dla przykładu podajmy, że przeciętne wynagrodzenie w Polsce w drugim kwartale 2019 roku wyniosło 4839,24 zł brutto.

Ile średnio dostajemy na rękę, czyli przeciętna pensja netto

Średnia krajowa netto jest oczywiście niższa niż brutto. Od przeciętnego wynagrodzenia, czyli zakładanych na ten rok 4765 zł, należy odjąć oprócz podatku składki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: emerytalną, rentową, chorobową oraz zdrowotną, a także uwzględnić koszty uzyskania przychodu.

Po odliczeniu wyżej wymienionych rzeczy na rękę średnio powinniśmy w 2019 roku otrzymywać około 3,5 tys. zł.

Stawka godzinowa dla średniej krajowej

Jeśli założymy, że wysokość przeciętnego wynagrodzenia wynosi 4765 zł miesięcznie, to po przeliczeniu tej kwoty wyjdzie nam, że średnia stawka godzinowa wynosi niecałe 30 zł.

Zupełnie inaczej prezentuje się jednak przeciętna stawka godzinowa netto - za każdą godzinę pracy na rękę w tym przypadku średnio otrzymujemy nieco ponad 20 zł.

Średnia krajowa w dużych miastach

W połowie sierpnia GUS opublikował dane za 2018 rok obejmujące 66 miast na prawach powiatu, czyli między innymi dawne stolice województw oraz miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Jastrzębie-Zdrój, Warszawa i Jaworzno - to czołówka miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem brutto w Polsce. Statycznie najmniej zarabia się w Grudziądzu.


Jak obliczana jest średnia krajowa?

Wysokość przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej GUS wylicza przez zsumowanie m.in. "wynagrodzeń osobowych brutto, honorariów wypłaconych niektórym grupom za prace wynikające z umowy o pracę, wypłat z tytułu udziału w zysku". Następnie jest to dzielone przez "przeciętną liczbę zatrudnionych w danym okresie", ale bez "osób wykonujących pracę nakładczą oraz zatrudnionych za granicą".

Płaca minimalna

Średnia krajowa często nie odzwierciedla zarobków przeciętnego Polaka, gdyż jest ona zawyżana przez grupę najlepiej zarabiających. Spora część społeczeństwa zarabia płacę minimalną, która w 2019 roku została ustalona na poziomie 2250 zł brutto, co na rękę daje nieco ponad 1,6 tys. W 2020 roku minimalne wynagrodzenie ma zostać podwyższone do 2450 zł, co dałoby około 1,8 tys. zł netto.

Oczywiście to ile będziemy dostawać na rękę, będzie w dużej mierze uzależnione od zmian w przepisach, które pod koniec sierpnia zostały uchwalone przez Senat i czekają na podpis prezydenta. Chodzi o obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 procent oraz kosztów pracy przez podniesienie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Mają one wejść w życie 1 października.

Rząd przekonuje, że przy obniżce PIT więcej zostanie w kieszeni Polaków. Przy minimalnym wynagrodzeniu sięgającym 2 250 zł (minimalna płaca w 2019 r.) w portfelu zostanie rocznie 472 zł. Z kolei przy miesięcznej pensji wynoszącej 4 765 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej prognozowane na 2019 r.) będzie to 732 zł.
Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane