• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Sprzedaż w czerwcu wystrzeliła. Ale "mocnych efektów 500 plus" nie widać

Sprzedaż w czerwcu wystrzeliła. Ale "mocnych efektów 500 plus" nie widać
Foto: Shutterstock Foto: Pieniądze z 500 plus rodziny mogą przeznaczać na dowolny cel

W czerwcu sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych w skali roku zwiększyła się o 6,5 proc., a w porównaniu z majem br. o 3,1 proc. - poinformował GUS. Ekonomiści oczekują lepszych efektów programu 500 plus i dalszej poprawy sprzedaży w kolejnych miesiącach.

W czerwcu  odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 6,5 proc., wobec wzrostu o 4,3 proc. przed miesiącem oraz o 6,6 proc. w czerwcu ub. roku. W porównaniu z majem br. miał miejsce wzrost sprzedaży detalicznej o 3,1 proc.  - wobec wzrostu przed rokiem o 1,0 proc. - napisano w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.


Program 500 plus


Ekonomiści spodziewali się w tzw. konsensusie rynkowym wzrostu sprzedaży w ujęciu rocznym o 5,9 proc. Dane GUS są więc zaskakująco dobre.  W czerwcu mieliśmy do czynienia z najszybszym wzrostem sprzedaży w tym roku.

"Spodziewaliśmy się przyśpieszenia w tej kategorii w porównaniu do odczytu majowego, między innymi ze względu na korzystniejszy układ dni roboczych, świąt i długich weekendów. Ostateczny odczyt okazał się jednak lepszy niż się spodziewaliśmy" - zaznaczyli.


Wskazali, że za przyśpieszenie sprzedaży detalicznej odpowiadały kategorie: meble, RTV i AGD, paliwa oraz „pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach”. Ich zdaniem w przypadku mebli, RTV i AGD, prawdopodobnie pozytywny wpływ miały wypłaty świadczeń z programu 500 plus, a częściowo być może również mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

"Z drugiej strony, roczne tempo wzrostu (14,2 proc.) było jednak niższe niż chociażby w lutym czy kwietniu. Sugeruje to, że ożywienie popytu nie było jak na razie wyjątkowo silne." - ocenili ekonomiści.

Ich zdaniem, dość zaskakujący był też wzrost sprzedaży w kategorii paliwa, po dość mocnym maju. Możliwe, że dobra pogoda sprzyja podróżowaniu. Z kolei kategoria określana przez GUS jako "pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach" pokazała wzrost o 12,2 proc. rok do roku, czyli najmocniej od kwietnia 2014 r.

"Nie możemy wykluczyć, że w tej kategorii (obejmującej m. in. supermarkety) widać też pierwsze efekty programu 500 plus." - komentują eksperci BZ WBK.

Spodziewają się, że w kolejnych miesiącach wzrost sprzedaży detalicznej będzie przyśpieszał, czemu sprzyjać powinny wypłaty w ramach 500+. Podkreślili, że ich zdaniem na razie nie widać mocnego efektu tego programu, pomimo faktu, że do końca czerwca wypłacono większą część należności za trzy miesiące.

Sprzedaż detaliczna

Także ekonomista z banku Pekao Wojciech Matysiak ocenił, że wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej są nieco lepsze od prognoz.

- Sytuacja na rynku pracy stopniowo poprawia się, co będzie sprzyjać poprawie nastrojów konsumenckich oraz wyższej dynamice konsumpcji, którą dodatkowo wspiera rządowy program Rodzina 500 plus - uważa Matysiak.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu br. była wyższa w skali roku w większości grup. Wysoki wzrost odnotowano w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami - o 14,3 proc. Rok temu było jednak jeszcze lepiej -  wzrost wtedy wyniósł 25 proc.

W podmiotach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach  nastąpił wzrost o 12,2 proc. wobec o 8,5 proc. rok wcześniej.  W jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe - o 5 proc. wobec wzrostu o 5,8 proc. przed rokiem.
Spadek sprzedaży odnotowano w grupie „pozostałe” - o 10,3 proc. wobec spadku przed rokiem o 6,3 proc.

Zgodnie z komunikatem w grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem, najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach handlujących tekstyliami, odzieżą i obuwiem - o 20,8 proc. wobec wzrostu przed rokiem o 17,6 proc. W okresie styczeń – czerwiec br. wzrost sprzedaży detalicznej w skali roku wyniósł 5 proc., wobec wzrostu o 3,9 proc. w 2015 r.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w maju odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w skali roku o 4,3 proc., a w porównaniu z kwietniem spadek o 0,7 proc.

 

Trzy miesiące programu Rodzina 500 plus:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane