• rozwiń

Trump prezydentem USA. Pięć możliwych skutków dla twojego portfela

Trump bliżej wygranej, nerwowo na rynkach Odtwórz: Trump bliżej wygranej, nerwowo na rynkach
Foto: tvn24 Foto: Utrata zaufania inwestorów w stosunku do dolara skutkuje zainteresowaniem walut, uznawanych za "bezpieczne przystanie", w których można ulokować swój kapita | Video: Trump bliżej wygranej, nerwowo na rynkach

Zwycięzca wtorkowych wyborów prezydenckich w USA, kandydat Republikanów Donald Trump. Od rana na rynkach finansowych panuje chaos - dolar traci w stosunku do głównych walut. Wyjaśniamy, jak zwycięstwo republikańskiego kandydata może wpłynąć na twój portfel.

1. Frankowicze zapłacą więcej

Informacje o zwycięstwie Donalda Trumpa zachwiały równowagą na światowych rynkach. Wielu inwestorów traci zaufanie do dolar, a to skutkuje zainteresowaniem walut, uznawanych za "bezpieczne przystanie", w których można ulokować swój kapitał.

Należą do nich m.in. jen japoński oraz frank szwajcarski, w którym kredyty posiada tysiące osób.

Muszą być oni przygotowani, że ich raty wzrosną - około godziny 9.00 za franka trzeba było zapłacić około 4,02 zł. To najwyższy poziom od sierpnia br.

Na podobny skok muszą być gotowi posiadacze kredytów w euro. Bo w parze EUR/USD amerykańska waluta też wykazuje się słabością.

2. Droższe kruszce

Inwestorzy w obawie o swój kapitał będą go chcieli ulokować w bezpiecznych kruszcach, jak złoto czy srebro, które podobnie jak niektóre waluty od rana mocno zyskują na wartości.

W dłuższej perspektywie może to również oznaczać wyższe ceny wyrobów, jak choćby biżuteria.

3. Zyskają ważne branże

Fundusz BlackRock przewiduje, że wygrana Republikanina to dobra wiadomość dla branży farmaceutycznej, bowiem Demokraci chcieli ograniczyć wzrost cen leków.

Analitycy Morgan Stanley uważają ponadto, że wygrana Trumpa oznacza dobrą koniunkturę dla producentów węgla. A na tym może zyskać cała branża.

4. Wyprzedaż akcji

Jak przewidują analitycy Citi, spadnie zaufanie inwestorów do spółek notowanych na amerykańskich giełdach. Indeks S&P 500 może stracić około 3-5 proc. Z kolei według projekcji Barclays spadek może wynieść nawet 11-13 proc.

Na azjatyckich giełdach już od rana można zaobserwować zwiększoną sprzedaż akcji. Tracą najważniejsze wschodnie indeksy, o około 4 proc.

5. Drogie kredyty?

Podczas prowadzonej kampanii wyborczej Donald Trump wielokrotnie krytykował politykę prowadzoną przez szefową Rezerwy Federalnej, Janet Yellen. Krytykował ją m.in. za utrzymywanie niskich stóp procentowych. Zapowiedział, że nie przedłuży jej kandydatury na drugą kadencję. Inwestorzy oczekują, że podwyżka stóp w grudniu jest mocno wątpliwa, co było pewnym scenariuszem w przypadku wygranej Clinton.

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0,25 proc. do 0,5 proc. Jeszcze we wtorek prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA podczas najbliższego - grudniowego posiedzenia Fed, wynosiło 82 procent.

W środę wszystko już wygląda inaczej - szanse na zacieśnienie polityki monetarnej w USA w XII wynoszą już 47 procent.

Czytaj też. Tak zmieni się świat po wygranej Trumpa. Dziewięć możliwych scenariuszy

Na pierwsze wyniki wyborów nerwowo zareagowały rynki.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane