• rozwiń

Kwota wolna w PIT nie wzrośnie ani w tym, ani w przyszłym roku. "Rozwiązanie tymczasowe"

Kwota wolna w PIT nie wzrośnie ani w tym, ani w przyszłym roku. "Rozwiązanie tymczasowe"
Foto: Shutterstock Foto: Wiceminister finansów zapowiedział, że kwota wolna od podatku zostanie zmieniona w 2018 r.

MF pracuje nad poprawką dot. kwoty wolnej od podatku - poinformował we wtorek wiceminister finansów Leszek Skiba. Zaznaczył, że kwota wolna w 2017 r. będzie na poziomie z lat ubiegłych, ale dodał, że "będzie to rozwiązanie tymczasowe", a wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej zostanie w pełni wykonany w 2018 r.

- Prowadzimy prace nad poprawką, która spowoduje, że kwota wolna będzie znana i zgodnie z tym, co jest zapisane w ustawie budżetowej, będzie ona na poziomie tego, co jest w roku 2015 i 2016. Chcemy, by było jasne, jaka jest kwota wolna - powiedział Skiba. Zaznaczył, że będzie to rozwiązanie tymczasowe.

Kwota wolna od podatku

Skiba zapewnił jednocześnie, że ubiegłoroczny werdykt Trybunału Konstytucyjnego dotyczący kwoty wolnej od podatku zostanie w pełni wykonany wraz w wprowadzeniem jednolitego podatku w roku 2018.

Zgodnie z ustawą o PIT kwota zmniejszająca podatek wynosi 556,02 zł, co oznacza, że zwolniony z opodatkowania jest dochód w wysokości 3089 zł.

W październiku ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy o PIT wskazujący wysokość kwoty wolnej od podatku, "w zakresie, w jakim nie przewiduje mechanizmu korygowania kwoty zmniejszającej podatek, gwarantującego co najmniej minimum egzystencji, jest niezgodny z art. 2 i art. 84 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej". TK w sentencji wskazał ponadto, że przepis w zakresie wskazanym w orzeczeniu traci moc obowiązującą z dniem 30 listopada 2016 r.

 

Czy superpodatek dla najbogatszych pomoże biednym?:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane