• rozwiń
  • WIG20 2299.69 -0.30%
  • WIG30 2634.78 -0.40%
  • WIG 59787.72 -0.31%
  • sWIG80 11866.04 -0.10%
  • mWIG40 4007.13 -0.73%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:22

Dostosuj

Kredyty po nowemu. Sejm dał zielone światło

27.04.2017 | "Bardziej Dudaniemoc niż Dudapomoc". Frankowicze odesłani z kwitkiem Odtwórz: 27.04.2017 | "Bardziej Dudaniemoc niż Dudapomoc". Frankowicze odesłani z kwitkiem
27.04.2017 | "Bardziej Dudaniemoc niż Dudapomoc". Frankowicze odesłani z kwitkiem "Źródło: Fakty TVN"

KNF będzie miała pół roku na rejestracje pośredników kredytowych, zamiast 30 dni - przewidują trzy poprawki Senatu do ustawy o kredycie hipotecznym, które w czwartek przyjął Sejm.

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami ma zapewniać większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne.

Co się zmieni

Nowe przepisy wprowadzają prawo udzielania kredytów hipotecznych tylko przez banki i SKOK-i, nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. Wprowadzaj także obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody.

Przewiduje również ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni, wprowadza zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

W myśl ustawy banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania.

W ustawie znalazły się również regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną spełnione w rzeczywistości. Informacje o warunkach kredytów hipotecznych mają trafić do tzw. porównywarek internetowych, które mają klientom ułatwić dokonanie wyboru kredytu.

Jakie poprawki

Trzy poprawki Senatu, które w czwartek przyjął Sejm, przesądzają o wydłużeniu terminów na rejestrację pośredników kredytowych przez KNF do sześciu miesięcy (w dotychczasowych zapisach było to 30 dni).

Podczas prac parlamentarnych posłowie doprowadzili do skreślenia zawartego w rządowym przedłożeniu zakazu wynagradzania pośredników kredytowych przez kredytodawcę. Zapis ten nie został też przywrócony w Senacie, choć zwracał się o to do senatorów przewodniczący KNF Marek Chrzanowski, argumentując, że jeśli tego zapisu nie będzie, pośrednicy będą zainteresowani, by umów kredytowych było jak najwięcej, a nie będą zwracali uwagi na ich jakość.

W ustawie pozostał jedynie przepis, że pośrednicy kredytowi będę musieli zarejestrować się w KNF, a ci zarejestrowani będą musieli wnosić na rzecz KNF 0,3 proc. opłaty pobieranej za pośrednictwo.

Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Siła i Honor
Socjalizm pełną gębą. Państwo nie ma "chronić konsumentów" tylko egzekwować postanowienia dobrowolnie zawieranych umów, jakiekolwiek by były.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane