• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rząd PiS

A jednak będą podwyżki? 500 plus dla posłów

A jednak będą podwyżki? 500 plus dla posłów
Foto: Flickr (CC BY SA 2.0)/ Piotr Drabik Foto: Posłowie mają otrzymać kolejną podwyżkę środków na prowadzenie swoich biur

Prawie 14 tys. zł miesięcznie będą dostawać posłowie na prowadzenie biur poselskich - tak wynika z planów marszałków Sejmu i Senatu. Podwyżka o kilkaset złotych ma wejść w życie od nowego roku - podało Radio ZET.

Przypomnijmy, że w maju środki na prowadzenie biur poselskich wzrosły o ponad tysiąc złotych. To jednak nie koniec. Teraz, marszałkowie Sejmu i Senatu chcą, by od nowego roku, ta kwota zwiększyła się o 500 zł.

O tej sprawie na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej pod koniec lipca mówił zresztą szef Kancelarii Sejmu Leszek Czapla.

"Świadczenia na rzecz osób fizycznych zostały zaplanowane w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy i limity; rosną one o 9824 tys. zł, to jest o 11,6 proc. Wynika to przede wszystkim z planowanego podniesienia - decyzja należy do marszałków Sejmu i Senatu - miesięcznego ryczałtu na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biur poselskich i poselsko-senatorskich, do kwoty 13700 zł, czyli o 500 zł" - czytamy w zapisie przebiegu posiedzenia komisji.

Marszałkowie Sejmu i Senatu mają wrócić do sprawy po wakacjach. Jeśli zgodzą się na kolejną podwyżkę, posłowie od początku 2017 roku będą otrzymywać łącznie 13,7 tys. zł miesięcznie.

Według informacji Radia ZET, wzrost środków na prowadzenie biur obciąży budżet kwotą 3,5 mln zł.

O podwyżki i ich koszty zapytaliśmy biuro Kancelarii Sejmu, ale do momentu opublikowania artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytania.

Majowa podwyżka

Od 1 maja br. obowiązuje zarządzenie Marszałka Sejmu i Marszałka Senatu z 28 kwietnia na mocy, którego ryczałt na prowadzenie biur wzrósł o 1025 złotych, z 12 150 zł do 13 200 zł. Była to pierwsza podwyżka od 2012 roku i kosztuje budżet państwa ponad 7 mln zł rocznie - podaje Radio ZET.

ZOBACZ MAJOWE PISMO SZEFA KANCELARII SEJMU

- Podwyżki były konieczne, bo posłowie funkcjonują dość skromnie w porównaniu z parlamentarzystami innych państw, także z naszego regionu. Funkcjonowanie sprawnej demokracji wymaga pewnych nakładów - tłumaczył wówczas w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Oprócz środków na prowadzenie biur, posłowie otrzymują miesięczne uposażenie w wysokości 9892 zł.

Wycofany projekt

W lipcu wycofano natomiast z Sejmu projekt podwyżek wynagrodzeń dla m.in. premiera oraz ministrów i posłów. Przez media przetoczyła się wówczas fala negatywnych opinii o tym projekcie. - Jestem zadowolony, że umiemy się wsłuchiwać się w głos społeczeństwa - komentował wycofanie się z tych planów Łukasz Schreiber z PiS, który prowadził nowelizację ustawy w Sejmie.

 

Zobacz rozmowę o projekcie budżetu na 2017 rok. Gośćmi programu "Bilans" w TVN24 BiS byli Piotr Bielski i Rafał Sadoch (22.08.2016):


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (6)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Kowarzanin
I co pan na to panie Tyszka z Kukiz15, z jednej z audycji powiedzial pan ze to dzieki panu wstzymano podwyzki dla poslow i co ladnie to oklamywac ludzi? Przeciez wiadomo ze Kukiz15 to to samo co PiS razem raczki podnosicie przy glosowaniu choc nie wiecie o co chodzi,sama obluda z was wychodzi,wam tylko chodzi o kase zeby jej tylko nie stracic.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Gama
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane