• rozwiń
  • WIG20 2232.38 -0.73%
  • WIG30 2528.41 -0.81%
  • WIG 58747.85 -0.67%
  • sWIG80 11540.75 -0.43%
  • mWIG40 3749.00 -0.83%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:27

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Sąd oddalił pozew zbiorowy "frankowiczów". Winne aneksy?

Sąd oddalił pozew zbiorowy "frankowiczów". Winne aneksy?

Warszawski sąd okręgowy oddalił w poniedziałek pozew zbiorowy, jaki przeciw Getin Noble Bank złożyła grupa kilkudziesięciu posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich.

Oddalenia pozwu domagali się pełnomocnicy banku. Stanowisk stron sąd wysłuchał 24 lutego, w poniedziałek tylko ogłosił swoją decyzję.

Dowolność kwestionowana

Pozew przeciw Getin Noble Bank złożyła grupa ponad 90 osób, posiadających kredyt we frankach. Argumentowano w nim, że wszyscy sygnatariusze pozwu mają podobną sytuację i uważają, iż nie zostali przez bank odpowiednio poinformowani o szczegółowych zasadach indeksacji kredytu.

- Kwestionujemy dowolność, jaką bank stosował przy ustalaniu kursu indeksacji, zarówno przy wypłacie kredytu, jak i przy ustalaniu raty spłaty - mówił dziennikarzom po rozprawie w lutym pełnomocnik autorów pozwu mec. Mariusz Korpalski. - Klient brał np. 100 tysięcy, a dowiadywał się w dniu spłaty, że ma spłacić teraz 180 tysięcy - dodał.

Podczas lutowej rozprawy pełnomocnicy Getin Noble Bank wnieśli o odrzucenie pozwu, argumentując, że obarczony jest on zasadniczą wadą prawną. Jak mówił reprezentujący bank mec. Tomasz Połetek, "nieprawdopodobieństwem jest, by członkowie grupy mieli jednakową sytuację". Wskazywał, że wśród sygnatariuszy pozwu są nie tylko osoby fizyczne, ale np. także osoby prowadzące działalność gospodarczą, które wzięły kredyty związane z tą działalnością.

Nie ma dowodów

Pełnomocnicy banku argumentowali, że w ogóle brak podstaw, by wniosek móc potraktować jako zbiorowy; poza tym - podkreślali - właściwie "nie zawiera on dowodów, nad którymi sąd mógłby się pochylić".

Reprezentujący autorów pozwu Korpalski argumentował, że mieli oni prawo wystąpić z pozwem grupowym, bo zgodnie z orzeczeniami Sądu Najwyższego, w istotnych społecznie sprawach dostęp do wymiaru sprawiedliwości powinien być ułatwiony.

- Polityka banków polega na tym, żeby te sytuacje różnicować, podsyłając klientom najróżniejsze aneksy. My uważamy, że wspólność sytuacji prawnej istnieje, ponieważ żaden z tych aneksów nie dotyka sedna sprawy, czyli nie cofa się do dnia zawarcia kredytu, tylko załatwia sprawę spłat na przyszłość. A my stwierdzamy, że każdy ma interes prawny w tym, aby ustalić, ile nadpłacił od dnia zawarcia umowy do dnia aneksu - mówił pełnomocnik do dziennikarzy po lutowej rozprawie.

Getin Noble Bank należy do tych banków, w których kredyty hipoteczne udzielone we frankach szwajcarskich stanowią istotną część portfela kredytowego.

Dziennikarz TVN24 Paweł Blajer zwraca uwagę, że ten wyrok nie oznacza, że "frankowicze" nie mają szans wygrać z bankiem. - Chodzi o to, że pozew grupowy nie jest dobrym pomysłem. Ludzie sami powinni składać pozew.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
SEBBAX
jak się mniej płaciło niż "złotówkowicze" - to się z nich śmieli - a dziś do sądów pozywają bo raty wzrosły - jak się podejmuje ryzyko - trzeba czasem za to zapłacić... raz na wozie raz pod wozem...
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
luxpriv
UWAGA . To bardzo niebezpieczny precedens. Sprawa jest poważna i należy ją niezwłocznie przeanalizować. Banki nie mogą nami rządzić , Banki są dla nas a nie odwrotnie. Wypompowują z polski koszmarne pieniądze w postaci zysków dla swoich akcjonariuszy dlatego bankom nie wolno nigdy odpuszczać .
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
ionen
@myszka16

Żartujesz? A kogo stać w tym kraju, żeby przez całe życie nie brać żadnego kredytu albo kupić mieszkanie za gotówkę? To niestety jest chora sytuacja, że kupno mieszkania wymaga wzięcia kredytu w praktyce na całe życie.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane