• rozwiń

Temat: PiS

Przegląd prasy. System podatkowy coraz szczelniejszy. "PiS w 1,5 roku zrobiło więcej niż poprzednicy przez 10 lat"

Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin Odtwórz: Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin
Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin

5,5 mld zł tyle w przeliczeniu na złote wynoszą efekty uszczelnienia systemu podatkowego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości - podaje „Rzeczpospolita”. - Przez 1,5 roku rząd PiS bardziej uszczelnił systemu podatkowy niż poprzednicy przez 10 lat – ocenia PwC.

W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa, który resort finansów opublikował pod koniec kwietnia możemy przeczytać, że wpływy podatkowe wyniosły w sumie 20,6 proc. PKB, czyli o 0,8 pkt proc. więcej niż 2015 roku.

Jak podaje "Rz" za 0,3 pkt proc. tej kwoty maja odpowiadać efekty działań rządu, czyli m.in. uszczelnienie systemu podatkowego. W przeliczeniu na kwoty uszczelnienie oszacowano na około 5,5 mld zł.

Gdzie szczelniej?

Lwia część tej kwoty pochodzi z podatku VAT, w którym przez lata ubytki podatkowe były największe. Po uszczelnieniu do budżetu trafiło 3-4 mld zł więcej. Efekty widać też w akcyzie. Z danych resortu finansów wynika, że w 2016 roku do budżetu z tego tytułu wpłynęło około 1 mld złotych więcej. 

Zdaniem Tomasza Kassela, partnera w PwC "działania rządu idą w dobrym kierunku". - Zresztą ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat – mówił w "Rz" Tomasz Kassel.

Jakie działania?

Wśród decyzji rządu PiS, które przyczyniły się uszczelnienia systemu podatkowego z pewnością znalazło się wejście w życie Jednolitego Pliku Kontrolnego, wzmocnienie pionu analitycznego w skarbówce, czy wprowadzenie tzw. pakietu paliwowego i energetycznego.

Jak pisze "Rz" pewne efekty przyniosła też generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, które weszła w życie w połowie zeszłego roku. Jednak skutki jej działania są trudne do oszacowania.

To nie koniec

"Rzeczpospolita" przypomina również, że rząd PiS nie zwalnia tempa i wprowadza kolejne rozwiązania, które mają uszczelnić system podatkowy. Od początku tego roku zaczęły obowiązywać zmiany w ustawie o VAT, które mają dać fiskusowi m.in.szybszy dostęp do dokumentów umożliwiających analizę przepływów finansowych między firmami. Od maja obowiązuje też system monitorowania przewozu towarów wrażliwych (głównie paliw i wyrobów tytoniowych).

Z kolei w przyszłym roku już wszyscy podatnicy VAT mają wypełniać Jednolite Pliki Kontrolne i przesyłać co miesiąc do elektronicznego rejestru. Fiskus będzie miał dzięki temu możliwość szybszego wykrycia oszustw na VAT.

Jak pisze "Rz" wszystkie te działania mają do końca 2018 roku przynieść od 16,3 do 22,4 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. W 2019 roku będzie to kolejne 6 mld zł, a w 2020 - jeszcze  4 dodatkowe mld zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dojna_zmiana
niestety twarde dane nie potwierdzają tego "uszczelnienia" tak jak było np z VATem w 2016r. Pobrany VAT wzrósł, to prawda, ale tyle ile wyniósł wzrost PKB czyli wzrost ściągalności na poziomie 0%
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
AntyKonus
To skąd to zadłużenie w poprzednim roku państwa o 80 mld zł . Wiadomo że jak sie porozdaje nierobom kasę to zaczna wydawac na papierosy i alkochol to i akcyza wieksza . Ale ciemny lud wie lepiej .
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
DPiM
A przy okazji, skoro powołanie nowych gończych skarbowych uszczelniło podatki to ile te nowe piony kosztują, czy aby nie więcej niż to uszczelnienie?
 • 0
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Janko Emigrant
"PiS w 1,5 roku zrobiło więcej niż poprzednicy przez 10 lat". To że krytykują 8 lat PO, to jasne, ale przed PO/PSL 2 lata rządził PIS z Kaczyńskim na czele. Z tego wynika, że poprzedni pisowski rząd też niczego nie robił.
 • 1
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jakubamajesiuk_majewski
Poprzednicy to byli zwykli tchórze, którzy byli odważni tylko w pilnowaniu i przykręcaniu śruby najsłabszym, czyli zwykłym szarym obywatelą
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane