• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Rząd obniży wiek emerytalny. Budżet do tego dołoży

Rząd obniży wiek emerytalny. Budżet do tego dołoży
Foto: domena publiczna / Flickr Foto: Rząd Beaty Szydło zajmie się projektem budżetu na 2017 rok

Rząd zajmie się w czwartek wstępnym projektem budżetu na 2017 rok, zgodnie z którym polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 2,9 proc. PKB, a inflacja - 1,3 proc. Budżet uwzględnia już obniżenie wieku emerytalnego.

Posiedzenie rządu rozpocznie się w czwartek w południe. Zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Rafała Bochenka przyjmie on prawdopodobnie proponowany przez resort finansów wstępny projekt budżetu na 2017 roku.

Według Ministerstwa Finansów w dotychczasowym projekcie nie są planowane zmiany.

- Nic nie wiem o wprowadzeniu jakichkolwiek zmian. Natomiast jeżeli zmiany zostaną wprowadzone, to formalnie wprowadzi je Rada Ministrów na jutrzejszym posiedzeniu - poinformował  rzecznik MF Waldemar Grzegorczyk.

Po przyjęciu przez rząd dokument zostanie skierowany do Rady Dialogu Społecznego, aby strona społeczna mogła się z nim zapoznać i zgłosić do niego ewentualne uwagi. - Do końca września zgodnie z obowiązującymi przepisami ten dokument musi być przez rząd skierowany do Sejmu - podkreślił rzecznik.

Według niego ustawa budżetowa na przyszły rok będzie determinowała kolejne działania rządu.

Wiek emerytalny

Jak donosi RMF FM, w projekcie budżetu zapisane jest, że niższy wiek emerytalny ma wejść w życie w czwartym kwartale przyszłego roku, co potwierdza wcześniejsze obietnice rządu, że wiek emerytalny będzie niższy już od 1 października 2017 roku. Niższy wiek ma kosztować ok. 10 miliardów złotych rocznie.

Według resortu finansów, który przekazał rządowi wstępny projekt budżetu na 2017 r., polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,6 proc., zaś deficyt sektora finansów publicznych wyniesie 2,9 proc. PKB. Inflacja ma wynieść 1,3 proc.

W projekcie zapisano, że dochody budżetu wyniosą 324,1 mld zł, wydatki 383,4 mld zł, zaś zakładany deficyt będzie nie większy niż 59,3 mld zł. Na ten rok w ustawie budżetowej przewidziano deficyt w wysokości 54,7 mld zł.

"W warunkach porównywalnych nominalny poziom deficytu budżetu państwa nie odbiega od zaplanowanego w latach ubiegłych. Nominalny wzrost wynika z tego, że w przyszłym roku całość niedoboru środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zostanie pokryta z budżetu państwa w formie dotacji. Tymczasem w ubiegłych latach jego część była finansowana z pożyczki budżetu, która nie zwiększała prognozowanego deficytu" - napisano w przekazanym mediom w poniedziałek komunikacie ministerstwa.

Wpływy z podatków

Resort wyjaśniał, że wzrost dochodów budżetu państwa w 2017 roku będzie generowany przez prognozowany wzrost gospodarczy przy jednoczesnym powrocie umiarkowanej inflacji, a z drugiej strony będzie efektem już wdrożonych i aktualnie przygotowywanych zmian systemowych.

Jak podaje gazeta "Puls Biznesu", Ministerstwo Finansów zakłada 3,9 mld zł wpływu z podatku bankowego w 2017 roku. Wpływy z podatku handlowego mają zaś w przyszłym roku wynieść 1,6 mld zł, a z tytułu tzw. podatku miedziowego 1 mld zł.

Zdaniem autorów projektu na poziom dochodów podatkowych w 2017 r. wpływ będzie miało szereg działań, m.in. szczelnienie systemu podatkowego, zwłaszcza VAT i CIT. Resort wymienia w tym miejscu np. wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, informatyzację kontroli ksiąg podatkowych (wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego), uszczelnienie systemu podatku od towarów i usług, np. wprowadzenie tzw. pakietu paliwowego.

Resort finansów liczy też, że na wzrost dochodów z podatków wpłynie też projektowana nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która ma ograniczyć skalę występowania szarej strefy w sektorze gier hazardowych.

Finansowanie 500 plus

MF podkreśliło jednocześnie, że w ramach budżetu na rok 2017 "zabezpieczono niezbędne środki" na finansowanie zarówno nowych działań, jak i kontynuację działań rozpoczętych w latach ubiegłych.

Najważniejsze z nich to finansowanie programu Rodzina 500 plus, planowane zmiany dotyczące wieku emerytalnego, jednorazowe dodatki pieniężne dla niektórych emerytów i rencistów, zwiększone nakłady na obronę narodową i infrastrukturę transportu lądowego, podwyższenie kryteriów dochodowych oraz niektórych kwot świadczeń rodzinnych, podwyższenie wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej, dofinansowanie do bezpłatnych leków dla osób, które ukończyły 75. rok życia, większe dofinansowanie do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w celu szerszej dostępności do tych ubezpieczeń.

Resort finansów podkreślił, że projekt przyszłorocznego budżetu został sporządzony zgodnie z wymogami mechanizmów zawartych zarówno w prawie krajowym, jak i unijnym i "spełnia kryteria stabilizującej reguły wydatkowej oraz deficytu sektora finansów wg metodyki unijnej niższego niż 3 proc PKB, tj. wynosi 2,9 proc. PKB".

 

Rzecznik rządu Rafał Bochenek o przyszłorocznym budżecie (23.08.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane