• rozwiń

Temat: Gospodarka wg PiS

Benzyna będzie droższa. Rząd chce podwyższyć opłatę paliwową

Rząd chce podwyższyć opłatę paliwową. Bo brakuje pieniędzy Odtwórz: Rząd chce podwyższyć opłatę paliwową. Bo brakuje pieniędzy
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Ministerstwo Infrastruktury zapowiada podwyższenie opłat paliwowych | Video: Rząd chce podwyższyć opłatę paliwową. Bo brakuje pieniędzy

Ministerstwo Infrastruktury zapowiada podwyższenie opłat paliwowych, by sfinansować budowę dróg. Opłata paliwowa ma zostać podwyższona o 10 gr za litr. - To może być bardzo poważne źródło dla finansowania budżetu Krajowego Funduszu Drogowego - zapowiedział na czwartkowej konferencji wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.

Jak dodał resort infrastruktury "zastanawia się nad konsekwencjami podwyżek opłaty paliwowej".

- Pieniądze z opłaty paliwowej trafiają wprost do krajowego funduszu drogowego i funduszu kolejowego, a więc na budowanie dróg i budowanie kolei. One się nie rozpływają w budżecie, tylko byłyby skierowane na sfinansowanie programu budowy dróg - podkreślił Szmit.

Środki uzyskane z podwyższenia opłaty paliwowej będą w całości przeznaczone na inwestycje realizowane w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 i Krajowego Programu Kolejowego, w podziale 80 proc. na drogi, 20 proc. na kolej.

- Gdy mamy jakieś zadanie, musimy mieć środki na jego realizację - dodał wiceminister.

Z szacunków Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że podniesienie wysokości opłaty o każde 10 groszy na litr paliwa przyniesie w ciągu 10 lat dodatkowe ok. 20 mld zł na inwestycje.

Jakie prognozy?

- Przełożenie podwyższenia opłaty paliwowej przełoży się jeden do jednego na cenę paliwa. I jednocześnie powiększy wartość podatku VAT, a więc dążymy w stronę powiększenia obciążeń podatkowych w cenie litra paliwa - mówi w rozmowie z TVN24 BiS Urszula Cieślak z BM Reflex.

- Pamiętajmy, że to nie jedyny pomysł nad którym pracują teraz ministerstwa. W dalszym ciągu trwają prace nad podatkiem od handlu, który także dotknąłby stacje paliw - dodaje.

To zdaniem wszystko może przełożyć na większe wydatki kierowców.

- Istotnym będzie to o ile Ministerstwo (Infrastruktury - red.) planuje podnieść dochód funduszu drogowego, bo to będzie dawało nam odpowiedź, o ile powinny wzrosnąć stawki opłat paliwowych - zwraca uwagę Cieślak.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane