• rozwiń

Od ponad trzech lat stopy procentowe ani drgną. Kredytobiorcy mogą odetchnąć

Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć Odtwórz: Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć
Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedzieć "Źródło: tvn24bis.pl"

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu.

RPP zdecydowała, że stopa referencyjna pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc. 

Rada utrzymała stopy na niezmienionym poziomie, uzasadniając to w komunikacie stwierdzeniem, że "sprzyja to utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną".

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej jest zgodna z oczekiwaniami analityków. Obecnie większość ekonomistów spodziewa się, że w 2018 roku nie dojdzie do żadnej podwyżki stóp procentowych - taki scenariusz przewiduje 12 ośrodków analitycznych. W styczniu stabilne stopy do końca tego roku prognozowało jedynie trzech ekonomistów.

Wpływ na raty kredytów

Po raz ostatni RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 punktów bazowych - do poziomu 1,5 proc.

Wydłuża się zatem okres, w którym Polacy mogą cieszyć się tanimi kredytami.

Ewentualna zmiana może mieć duże znaczenie dla gospodarstw domowych. Dla niektórych zadłużonych może oznaczać nawet problemy z obsługą rat.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane