• rozwiń

Będą zmiany w Rodzinie 500 plus? RPO przeciwko "niesprawiedliwemu wykluczeniu dzieci"

Będą zmiany w Rodzinie 500 plus? RPO przeciwko "niesprawiedliwemu wykluczeniu dzieci"
Foto: TVN 24 Foto: RPO: program Rodzina 500 plus powinien objąć domy dziecka

Rządowy program Rodzina 500 plus powinien objąć dzieci z państwowych domów dziecka - podkreśla rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar, który zwrócił się w tej sprawie do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej.

Resort pracy odpowiada, że programem objęto rodzinne domy dziecka, bo w porównaniu z nimi na państwowe placówki przeznaczane są wystarczające pieniądze.

RPO poprosił szefową MRPiPS o inicjatywę legislacyjną prowadzącą do "skutecznego zabezpieczenia interesów wszystkich dzieci przebywających w pieczy zastępczej".

MRPiPS odpowiedział jednak, że "w obecnej chwili resort rodziny nie planuje podjęcia prac legislacyjnych dotyczących rozszerzenia katalogu osób, którym przysługuje dodatek wychowawczy".

Rzecznik Praw Obywatelskich ocenił, że przyjmowanie przez państwo rozwiązań prawnych i finansowych na rzecz wsparcia polskich rodzin i dzieci jest krokiem w dobrą stronę.

Dać lepszy start

"Niewątpliwie wykształcenie i przygotowanie do życia dzieci wiąże się z dużym obciążeniem finansowym dla rodziców, lecz w przypadku dzieci pozbawionych pieczy i wsparcia rodziców bariery ekonomiczne także stanowią istotne ograniczenie w realizacji życiowych planów i uniemożliwiają młodym ludziom lepszy start" – argumentuje Bodnar.

Jego zdaniem wykluczenie z tej szczególnej i istotnej formy wsparcia jest niesprawiedliwe. Gdyby sąd opiekuńczy wskazał tym dzieciom rodzinę zastępczą, czyli rodzinną pieczę zastępczą, to dodatkiem byłyby objęte. W domu dziecka, czyli instytucjonalnej pieczy zastępczej, pomocy nie dostają - wskazuje RPO.

Wprawdzie w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego możliwe jest odstępstwo od zasady równego traktowania, gdyż nie zawsze nierówne traktowanie oznacza dyskryminację, to jednak w tym przypadku uznanie zróżnicowania za zgodne z konstytucją może budzić istotne wątpliwości - podkreśla rzecznik.

"Trudno jest także określić, czemu w istocie, poza względami oszczędnościowymi, służyć ma wprowadzone ograniczenie. Dodatkowe wsparcie osamotnionych opiekuńczo dzieci stanowiłoby inwestycję na przyszłość" - napisał Bodnar.

Inwestycja na przyszłość

W przekazanym oświadczeniu Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiada jednak RPO, że dziś dodatek rodzinny przysługuje rodzinom biologicznym, na wsparcie wydatków związanych z wychowaniem dzieci, ale "został on wprowadzony również dla osób wychowujących dzieci w rodzinnych formach pieczy zastępczej, tj. w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego, które są zbliżone w swojej organizacji do rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka"."Dodatkowo, wyjaśniając powody wsparcia Programem 500 plus jedynie dzieci umieszczonych w rodzinnych formach pieczy zastępczej, z pominięciem dzieci umieszczonych w pieczy instytucjonalnej, należy zawrócić uwagę na istotny element, tj. na ponoszone koszty umieszczenia dzieci w rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej. Średni miesięczny koszt utrzymania dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej w 2015 r wyniósł ok. 1 030 zł, w rodzinie zastępczej zawodowej i rodzinnym domu dziecka – 2 042 zł, natomiast średni miesięczny koszt utrzymania dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej wynosił w 2015 r. ok. 3 932 zł." - wyjaśnia MRPiPS.

Resort liczy koszty

Zatem, dodaje resort, "średnie koszty umieszczenia dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej, są jedynie kosztami wypłaty świadczeń i wynagrodzeń, i nie zawsze pokrywają realne potrzeby dzieci". "Natomiast w odniesieniu do instytucjonalnej pieczy zastępczej średnie koszty są wyliczone na podstawie katalogu kosztów wskazanych w ustawie i pokrywają pełne koszty utrzymania dziecka w placówce (...)" - podkreśla w komunikacie resort rodziny i pracy.

Podczas prac nad ustawą wprowadzającą program Rodzina 500 plus posłanka Magdalena Kochan (PO) zgłosiła poprawkę, zgodnie z którą świadczenie miałoby też przysługiwać dzieciom umieszczonym w instytucjonalnej pieczy zastępczej. Jak wskazywała posłanka, dzieci, które po osiągnięciu dorosłości wychodzą z takich placówek i rozpoczynają samodzielne życie, zostają praktycznie bez środków do życia. Poprawka nie uzyskała jednak poparcia większości posłów.

W ramach działającego od 1 kwietnia rządowego programu Rodzina 500 plus wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach - również na pierwsze. Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych. Do rodzin w całym kraju trafiło już prawie 5 mld zł.

13.07.2016 Pierwsze podsumowanie programu Rodzina 500 plus. „Polskim rodzinom zaczyna się lepiej żyć”

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (11)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Yaspi
500+ powinno objąć również dzieci nienarodzone, a w zasadzie posiadaczy spermy.
 • 2
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
semm1
 • 4
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
lastanetaarion
Znajoma, co zarabiała 2,5 kafla netto miesięcznie ma 3 dzieci. Zdecydowała się zwolnić i dostawać 1500 netto za 3 dzieciaków (same zarobki partnera podzielone n 5 osób wychodzą poniżej 800 zł), bo nie musi się wtedy użerać z terminami i klientami. A to, że z domu robi jakieś fuchy na czarno (praca na kompie), to inna sprawa...
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
syriusz1
To nie przejdzie, bo tam będzie zerowy wpływ na wybory, a o to przecież PiS-owi chodzi. Kto tam zagłosuje w najbliższych wyborach na PiS, bądź kto w ogóle z nich pójdzie na wybory. Takie rozwiązania nie przejdą.
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
nico44
Gdzie byl tow. RPO kiedy funkcjonariusze PO objadali sie osmiornicami a biednym dzieciom proponowali szczaw i mirabelki?. Wtedy zajmowal sie opieka nad LGBT. Zalosny osobnik.
 • 0
 • 13
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Błądzącwemgle
Rety, co za denne argumenty - o ile w ogóle prezentowaną treść można do nich zaliczyć. Jeszcze wam się te ośmiorniczki nie przejadły?
 • 6
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
cleophas13
program 500 plus to bestialstwo. zwykła kradzież pieniędzy na ludziach którzy nie zamierzają mieć dziecka, właśnie oni płacą ze swoich pieniędzy no to.
 • 9
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
panpiotruncio
zgadza się pracujemy na darmozjadów w administracji i jeszcze na darmozjadów nierobów, zdrowych , silnych, ale leni
 • 3
 • 2
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane