• rozwiń
  • WIG20 2191.16 -1.20%
  • WIG30 2491.33 -1.15%
  • WIG 57980.23 -0.93%
  • sWIG80 11593.51 -0.02%
  • mWIG40 3798.65 -0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:55

Dostosuj

Temat: Praca

Jak negocjować pensję? Pięć rad przed rozmową kwalifikacyjną

Jak negocjować pensję? Pięć rad przed rozmową kwalifikacyjną
Foto: pexels.com Foto: Jak negocjować poziom wynagrodzenia?

Osoby przedzierające się przez setki ofert pracy na polskim rynku zarzucają potencjalnym chlebodawcom, że nie zamieszczają informacji o zarobkach. Wysokość stawek zależy od negocjacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Oto rady, jak się do niej przygotować.

1. Poznaj zarobki w branży

Eksperci od zarządzania kadr zgodnie wskazują, że ważne jest należyte przygotowanie się do rozmowy rekrutacyjnej.

Zanim zaczniemy negocjować stawkę, warto mieć rozeznanie, jak wygląda rynek pracy w danej branży, jak bardzo jest nasycony, ile osób ma podobne kompetencje. Takie informacje można pozyskać z wydawanych regularnie raportów płacowych, bądź też rozmów z pracownikami na podobnych stanowiskach.

Nawet, jeśli nie uzyskamy informacji o konkretnych kwotach, to przynajmniej zorientujemy się, jakie są „widełki” na danym stanowisku i w danej branży.

2. Nie mów, ile zarabiasz obecnie

Zdarza się, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej pada zapytanie o zarobki kandydata. Eksperci są zgodni: nie powinniśmy odpowiadać na to pytanie, choć może to wydawać się kłopotliwe. Zamiast zdradzać poziom zarobków lepiej odbić piłeczkę i zapytać, po co naszemu rozmówcy takie informacje.

Oczywiście nie możemy liczyć, że taka reakcja zmyli rozmówcę i nie będziemy musieli odpowiadać na pytanie. Być może jest to informacja konieczna do kontynuacji procesu rekrutacyjnego. Wtedy najlepiej zapytać, ile nasza nowa firma jest nam w stanie zaoferować.

3. Używaj języka korzyści

Wprawdzie negocjacje z przyszłym pracodawcą mogą być stresujące, ale nie powinniśmy ulegać emocjom. Warto pamiętać, aby w rozmowie podtrzymywać pozytywny nastrój i podkreślać nie tylko fakt, że obowiązki na nowym stanowisku to wielkie wyzwanie, ale także to, że będą wykonywane z pasją i zaangażowaniem.

W trakcie negocjacji warto podkreślać swoje dokonania, czyli np. udane i trudne projekty, które udało się zrealizować. Jest to bowiem ważny argument za podniesieniem wynagrodzenia.

4. Podaj konkretną sumę

Eksperci od zarządzania kadr zalecają, aby w czasie negocjacji płacowych nie wskazywać swojego wynagrodzenia w tzw. widełkach. Kiedy bowiem podamy kwotę między np. 2,5 tys. a 3 tys. zł miesięcznie, to niemal pewne jest, że otrzymamy niższą stawkę. Dlatego najlepiej jasno postawić sytuację i powiedzieć, że oczekujemy np. 4 tys. zł brutto. Warto również zawsze podać wyższą kwotę, niż oczekujemy, aby pozostawić sobie miejsce na negocjacje i ewentualną obniżkę.

5. Trening

Rozmowę kwalifikacyjną, a także rozmowę o podwyżkę warto przećwiczyć. Możemy to zrobić sami przed lustrem w domu, czy też poprosić o próbę przyjaciół. Pozwoli nam to przewidzieć reakcję szefa i opanować nasze emocje, które mogą utrudnić nam przedstawienie merytorycznych argumentów. Samo to, że wypowiemy niektóre słowa na głos, pozwoli nam oswoić się z tym, czego oczekujemy. Po intensywnym treningu rozmowa na żywo nie będzie już taka trudna.

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak się przygotować? Zobacz materiał wideo:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (4)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
garou
Taaa.... a jak kandytat jeszcze nigdzie nie pracował to co ma o sobie powiedzieć "zawodowo"? Myślita że wszyscy mają doświadczenie 4 lata na stanowiskach?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Arkadio91
Wiek 25 lat. Staż pracy 5 lat w jednej firmie, na start 2100 po 2 latach było 3500 od pół roku 5000 brutto na umowie na czas nieokreślony, pozdrawiam ciepło tych co nie potrafią rzucić wypowiedzenia i walczyć o swoje.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane