• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Ukraina spłaca długi. Propozycja Moskwy "interesująca"

Ukraina spłaca długi. Propozycja Moskwy "interesująca"
Foto: Sergey Galyonkin CC BY SA Flickr Foto: Zapadalność długu ukraińskiego mija w grudniu

Rosja przedstawiła Ukrainie i Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu propozycję dotyczącą trybu spłaty ukraińskiego długu, którego zapadalność przypada na grudzień - podał w poniedziałek rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

Dodał on, że oferta ta może być podstawą uregulowania problemu zadłużenia Kijowa wobec Moskwy. Minister nie ujawnił żadnych szczegółów.

Propozycja Rosji "interesująca"

- Rosja przekazała propozycję dotyczącą trybu spłaty przez Ukrainę długu w kwocie 3 mld dolarów, którego termin zapadalności przypada na grudzień tego roku. Propozycja, z którą wystąpiła Rosja, jest interesująca i może być podstawą uregulowania problemu zadłużenia Ukrainy wobec Federacji Rosyjskiej - oświadczył Siłuanow, którego cytują rosyjskie media.

Szef resortu finansów Rosji poinformował, że o swojej propozycji Moskwa będzie rozmawiać z MFW i

jego kluczowymi akcjonariuszami.

- Jesteśmy też gotowi do negocjacji ze stroną ukraińską - zadeklarował.

Rosja posiada ukraińskie obligacje warte 3 mld dol. Kupiła je w grudniu 2013 roku, tj. jeszcze przed odsunięciem od władzy poprzedniego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza, co nastąpiło w lutym 2014 roku. Termin zapadalności tych papierów to grudzień 2015 roku. Moskwa dotąd nie zgadzała się na restrukturyzację ukraińskiego długu, argumentując, że wierzycielem w tym wypadku nie jest struktura komercyjna, lecz państwowa. Podkreślała przy tym, że niespłacenie przez Ukrainę długu będzie oznaczać niewypłacalność tego kraju.

Kijów musi się dogadać z wierzycielami

W sierpniu Kijów zawarł porozumienie z grupą największych wierzycieli w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Operacja ta ma zmniejszyć dług Ukrainy do 15,5 mld dolarów. Ustalono, że z należności głównej odpisane zostanie 20 proc., czyli około 3,6 mld USD, a zapadalność reszty długów zostanie przełożona na 2019 rok.

W ramach zatwierdzonego w marcu 2015 roku czteroletniego programu rozszerzonego finansowania Ukraina otrzyma pomoc MFW w wysokości 17,5 mld dolarów. Warunkiem jest porozumienie Kijowa z wierzycielami o zmniejszeniu zadłużenia. Zgodnie z własnymi przepisami MFW nie ma prawa przyznawać kredytów krajom, które zalegają ze spłatami pożyczek bądź uznane zostały za niewypłacalne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Zwęglona Zielona Pyra
Bandytom z kremla rura mięknie kiedy cena ropy dosięga 40$(:-)))))))))))
 • 4
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane