• rozwiń
  • WIG20 2181.14 +0.76%
  • WIG30 2466.62 +0.62%
  • WIG 57343.47 +0.56%
  • sWIG80 11435.91 -0.12%
  • mWIG40 3643.56 +0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 12:05

Dostosuj

Temat: Rosja

Rosja łagodnieje. Ukraina z tańszym gazem

Rosja łagodnieje. Ukraina z tańszym gazem

Rosja oficjalnie zatwierdziła zniżkę ceny gazu dla Ukrainy, o czym poinformowała w piątek przed rozpoczęciem tego dnia w Brukseli rosyjsko-ukraińskich negocjacji gazowych przy mediacji UE. Cel rozmów to ustalenie cen tzw. zimowego pakietu.

Chodzi o cenę dostarczanego na Ukrainę rosyjskiego gazu w okresie od 1 października tego roku do 1 kwietnia 2016.

Rozmowy z udziałem KE

Rozporządzenie o zniżce ceny gazu dla Ukrainy w czwartym kwartale o 24,6 dolara za tysiąc metrów sześciennych podpisał premier Rosji Dmitrij Miedwiediew. Za tysiąc m sześciennych Ukraina zapłaci 227,4 dolara, bez zniżki byłyby to 252 dolary.

W piątek po południu w Brukseli rozpoczęły się rozmowy z udziałem wiceprzewodniczącego KE ds. unii energetycznej Marosza Szefczovicza oraz ministrów energetyki Rosji i Ukrainy: Aleksandra Nowaka i Wołodymyra Demczyszyna. Strony, jak podkreślają agencje, liczą na rychłe zawarcie porozumienia w sprawie dostaw gazu na Ukrainę w ramach tzw. zimowego pakietu.

Agencje zwracają uwagę, że Gazprom powiadomił też koncern Naftohaz Ukrainy, iż w okresie zimowym od 1 października do 31 marca roku 2016 odstąpi od obowiązującej w umowie zasady "take or pay" (bierz lub płać). Taką możliwość sygnalizowała już w połowie września ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz po rozmowach z Gazpromem o nowych warunkach dostaw gazu dla Kijowa.

Spór o ceny

Kontrakty na dostawy rosyjskiego gazu dla Ukrainy wygasły 30 czerwca bieżącego roku. 1 lipca Naftohaz ogłosił, że wstrzymuje zakupy tego surowca od Gazpromu.

Rosja i Ukraina spierają się o ceny gazu od bardzo dawna. Spór zaostrzył się po przejęciu władzy w Kijowie przez siły prozachodnie.

W czerwcu 2014 roku Naftohaz złożył w sądzie arbitrażowym w Sztokholmie pozew w sprawie ustalenia sprawiedliwej ceny gazu dostarczanego Ukrainie przez Rosję. W odpowiedzi Gazprom złożył pozew wobec ukraińskiego koncernu, który dotyczy 4,5 mld dolarów zaległego zadłużenia za dostarczony Ukrainie gaz. Sztokholmski sąd połączył te dwa pozwy w jedną sprawę. Przewiduje się, że rozstrzygnięcie sporu nastąpi najwcześniej w roku 2016.

W kwietniu Bruksela postawiła zarzuty Gazpromowi:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane