• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka

Rodzina wydaje mniej na utrzymanie mieszkania. Ale wkrótce rachunki zapewne wzrosną

Rodzina wydaje mniej na utrzymanie mieszkania. Ale wkrótce rachunki zapewne wzrosną
Foto: sxc.hu Foto: Dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 869,5 zł

Gospodarstwa domowe wydają mniej na utrzymanie mieszkania – wynika z szacunków Lion’s Bank opartych o najnowsze dane GUS. Jest to efekt uwzględnienia w statystykach łagodnego sezonu grzewczego 2014/15. Ten trend może się jednak odwrócić, zwłaszcza, że nadchodząca zima ma być znacznie mroźniejsza.

W ciągu ostatnich 16 miesięcy deflacja obniżyła ogólny poziom cen o około 1,3 proc. Najnowszy odczyt zaprezentowany przez GUS mówi ponadto o rocznej deflacji na poziomie 0,7 proc. 

Gdzie spadki?

Najmocniej spadły ceny transportu (głównie za sprawą taniejących paliw) oraz odzieży i obuwia. Nie wszystkie jednak dobra i usługi taniały. W ostatnim roku najmocniej podrożały: restauracje i hotele, a także dobra i usługi z kategorii zdrowie czy edukacja.

Skupmy się jednak na nieruchomościach, na których koszty utrzymania składają się m.in. koszty eksploatacyjne, wywozu śmieci, kanalizacji czy dostarczenia energii i wody. W trakcie ostatnich 16 miesięcy (tak długo panuje już w Polsce deflacja), ceny dóbr i usług związanych z utrzymaniem dachu nad głową wzrosły o 0,7 proc.

Łagodna zima

Niedawno opublikowane dane na temat wydatków Polaków za 2014 rok pokazują jednak, że na cele związane z utrzymaniem mieszkań rodacy wydają mniej (raport GUS „Warunki Życia”). Jak to możliwe skoro ceny dóbr i usług związanych z utrzymaniem mieszkań powoli, ale jednak nieprzerwanie rosną?

"Można to zjawisko łączyć z łagodnym sezonem grzewczym 2014/15, który pozwolił wyraźnie zmniejszyć zużycie energii. W efekcie niewielkie nawet podwyżki w tej kategorii nie spowodowały, że na ten cel trzeba wydawać więcej" - uważają eksperci Lion's Bank.

Co dalej?

Korzystając z najświeższych danych, można oszacować, że dziś na utrzymanie mieszkania czteroosobowa rodzina wydaje 869,5 zł. Wynik ten w perspektywie ostatnich 12 miesięcy zmalał więc o 16,3 zł.

Optymizm powinien jedna studzić fakt, że w dłuższym terminie koszt utrzymania nieruchomości rośnie przeważnie znacznie szybciej niż inflacja. Na przykład przez ostatnie 5 lat rachunki związane z mieszkaniem rosły dwa razy szybciej niż ogólny poziom cen.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
matkom
skąd te cyfry deflacyjne ?Łagodna zima ?Zużyłem mniej ciepła (o 1/4) a wzosły opłaty o 1/4.mam na to rachunki .Zywność moze w Warszawce i stabniała ,ale na prowincji????
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
pająk9876
Wydatki na utrzymanie mieszkania spadły r/r gdzie?????
Podajcie mi to miejsce w Polsce. Skąd wy bierzecie takie dane może sprawdzię u ludzi po rachunkach a nie GUS. Bo u nich PKB też rośnie wspaniale cały czas no i deflacja chyba w Iphonach i Mercedesach, bo nie w żywności.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane