• rozwiń

50 tysięcy kredytobiorców już wkrótce zapłaci wyższe raty

Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytową Odtwórz: Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytową
Kredyty na nowo: 21 dni na decyzję kredytową "Źródło: TVN24 BiS"

W przyszłym roku rekordowo duża liczba kredytobiorców straci dopłaty do kredytów hipotecznych, udzielanych w ramach programu Rodzina na swoim. Z wyliczeń Expandera wynika, że koniec dopłat oznacza wzrost raty o około 42 procent w przypadku rodziny i o około 21 procent w przypadku, gdy z programu korzystał singiel.

W przypadku programu Rodzina na swoim dopłaty przez 8 pierwszych lat spłaty pokrywają mniej więcej połowę naliczających się odsetek. Po tym okresie trzeba zacząć spłacać całą ratę. W tym roku taka właśnie podwyżka dotknęła posiadaczy 43 120 kredytów udzielonych w 2010 roku.

"W przyszłym roku skończą się dopłaty do kredytów z 2011 roku, w którym program cieszył się rekordowym zainteresowaniem. Udzielono wtedy 51 328 takich kredytów" - wskazał Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Rodzina na swoim

Jak czytamy w raporcie, średnia kwota udzielonych w tym czasie preferencyjnych kredytów to około 200 tys. złotych. Przykładowo: rodzina, która zaciągnęła taki właśnie kredyt na zakup mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych płaci dziś ratę wynoszącą około 626 zł. Jeśli kredyt zaciągnął singiel, to jego rata wynosi 730 zł, gdyż otrzymuje on niższą dopłatę.

"Gdy okres dopłat się skończy, to ich raty wzrosną do 886 zł, czyli odpowiednio o 260 zł i o 156 zł" - wynika z wyliczeń Expandera.

Sadowski wskazał, że choć wzrost rat będzie bolesny, to kredytobiorcy bez problemu powinni sobie z nim poradzić, podobnie jak ci, którym dopłaty skończyły się w tym roku. "Ci, którym kończą się dopłaty mają dużo szczęścia. Ich rata co prawda wzrośnie, ale wciąż będzie dość niska dzięki rekordowo niskim stopom procentowym" - zauważył ekspert.

W 2011 roku oprocentowanie takich kredytów przekraczało 6 procent, co powodowało, że rata nawet po odjęciu dopłaty przekraczała 900 złotych. Teraz bez dopłaty wyniesie 886 zł. Jej opłacenie nie powinno wiec być problemem zwłaszcza, że w ciągu 8 minionych lat najprawdopodobniej wzrosło wynagrodzenie tych kredytobiorców.

Koniec ograniczeń

Zakończenie okresu dopłat ma również pewne pozytywne konsekwencje.

Od momentu, gdy uczestnik programu zaczyna płacić pełną wysokość raty zyskuje też pełną swobodę do dysponowania zakupionym mieszkaniem. Może je na przykład komuś wynająć.

Wcześniej nie mógł tego zrobić, gdyż to spowodowałoby utratę dopłat. Kolejne ograniczeniem polegało na tym, że uczestnik nie mógł stać się posiadaczem innego mieszkania czy domu, z wyjątkiem gdy otrzymał je w spadku. Teraz będzie już mógł na przykład kupić sobie większe mieszkanie, a poprzednie wynająć lub sprzedać. Gdyby zrobił to wcześniej, to straciłby dopłaty.

O programie

Program Rodzina na swoim uruchomiono w 2007 roku.

Jest to kredyt z dopłatami rządowymi przeznaczony na zakup lub budowę własnego domu lub mieszkania dla małżeństw, osób samotnie wychowujących dzieci, a od 2012 roku również dla osób samotnych tzw. singli.

Dopłaty do kredytów są stosowane przez osiem pierwszych lat spłaty kredytu ze Skarbu Państwa i realizowane są przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Mogą one sięgać do pięćdziesięciu procent wysokości odsetek. 

Wnioski o kredyt były przyjmowane przez 5 lat, do końca 2012 roku. Program Rodzina na swoim skończy się zatem w 2020 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Gempf
No i dobrze, brali dopłaty z pieniędzy podatników. Jak miała być pomoc frankowiczom to wielkie oburzenie a złotówkowicze rodzina na swoim, mniejsze raty, rodzina to rodzina tamto, brali kredyty i powinni płacić pełną ratę. Teraz pewnie będzie wielki krzyk bo nie mają z czego płacić i niech im Państwo pomaga.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane