• rozwiń

Temat: Rodzina 500 plus

Uważaj, bo stracisz 1500 zł. Ostatni dzwonek na wniosek 500 plus

Uważaj, bo stracisz 1500 zł. Ostatni dzwonek na wniosek 500 plus Odtwórz: Uważaj, bo stracisz 1500 zł. Ostatni dzwonek na wniosek 500 plus
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Foto: Program Rodzina 500 plus ruszył 1 kwietnia br. | Video: Uważaj, bo stracisz 1500 zł. Ostatni dzwonek na wniosek 500 plus

To już ostatni dzwonek na złożenie wniosku o świadczenie z programu Rodzina 500 plus wraz z wyrównaniem za trzy miesiące. Termin mija 1 lipca.

"By otrzymać świadczenie z programu Rodzina 500 plus z wyrównaniem od 1 kwietnia wniosek musi zostać złożony nie później, niż 1 lipca br. włącznie" - przypomina w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wówczas otrzymamy świadczenie z wyrównaniem za trzy miesiące: kwiecień, maj i czerwiec.

Wniosek możemy złożyć na trzy sposoby.

Przez internet - bankowość elektroniczną, PUE ZUS (czyli przez platformę usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych), portal informacyjno-usługowy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Emp@tia oraz ePUAP. Za pośrednictwem Poczty Polskiej. Będzie liczyć się data stempla pocztowego. Można też złożyć wniosek osobiście w gminie.

Błędy we wniosku

Co się stanie, jeśli we wniosku popełnimy błąd? Resort uspokaja, że "do otrzymania świadczenia z wyrównaniem uprawnia data złożenia wniosku, czyli 1 lipca br. Jeśli okaże się, że wniosek zawiera błędy, zostaniemy poproszeni o ich poprawienie. Będziemy mieli na to do 14 dni. Jeżeli zrobimy to w terminie wyznaczonym przez gminę wówczas otrzymamy świadczenie wychowawcze od 1 kwietnia 2016 roku".

Podobnie dzieje się w przypadku kiedy nie dostarczymy potrzebnych dokumentów. "Wówczas gmina poprosi nas o uzupełnienie wniosku w terminie od 14 do 30 dni (dokładny termin wyznacza gmina)" - czytamy. Jeżeli zrobimy to w wyznaczonym terminie, wówczas otrzymamy świadczenie wychowawcze od 1 kwietnia 2016 r.

Po 1 lipca

Resort wyjaśnia również, że jeśli złożymy wniosek po 1 lipca otrzymamy świadczenie od tego miesiąca, w którym złożyliśmy wniosek. Ale już bez wyrównania.

"Jeśli zrobimy to do 10 dnia danego miesiąca - pieniądze otrzymamy w tym samym miesiącu. Jeśli później - zostaną nam wypłacone do końca następnego miesiąca, z wyrównaniem za miesiąc w którym złożyliśmy wniosek" - czytamy w komunikacie.

Złożyliśmy wniosek o 500 plus. Co dalej?

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane