• rozwiń

Temat: Rząd PiS

PZU zainteresowane zakupem Pekao. Akcje lecą w dół

PZU przejmie Bank Pekao SA? Odtwórz: PZU przejmie Bank Pekao SA?
Foto: Wikipedia (CC BY SA 3.0)/ Maciej Janiec Foto: Inwestorzy źle zareagowali na doniesienia o rozmowach PZU z przedstawicielami UniCredit | Video: PZU przejmie Bank Pekao SA?

PZU jest zainteresowany zakupem Pekao SA, drugiego największego banku w Polsce. Jak informuje Reuters, w tym celu prezes PZU jeszcze w tym tygodniu uda się do Mediolanu, by rozmawiać o przejęciu z przedstawicielami UniCredit. Dzisiejszą sesję akcje obu spółek rozpoczęły od spadków.

Dwa źródła potwierdziły agencji w poniedziałek, że prezes PZU, Michał Krupiński, w tym tygodniu poleci do Mediolanu, aby omówić możliwą transakcję. Według "Dziennika Gazety Prawna", do spotkania z przedstawicielami UniCredit ma dojść w najbliższy czwartek. W spotkaniu oprócz szefa PZU ma wziąć udział także szef Polskiego Funduszu Rozwoju, Paweł Borys.

To w Mediolanie właśnie swoją siedzibę ma UniCredit.

Akcje w dół

Reuters podaje, że inne źródło zbliżone do transakcji poinformowało, że UniCredit już zdecydował, że 40,1 proc. jest na sprzedaż. Wartość należącego do Włochów pakietu akcji banku wynosi 3,5 mld dolarów, czyli ponad 13 mld zł. Ale kwota, jaką dysponuje PZU wynosi zaledwie 7 mld zł.

Prawdopodobnie na te doniesienia reagują inwestorzy. Na parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie obserwujemy mocne spadki akcji PZU. Ok. godz. 11 zniżkowały o 3,27 proc. do 27,23 zł za jedną akcję.

Kurs akcji dotarł zatem z powrotem do poziomu minimów z czerwca i lipca tego roku. Tracą również akcje Pekao. Ok. godz. 11:00 spadek wynosił 2,78 proc. do 124,05 zł za akcję.


Repolonizacja banków

Jak wskazuje Reuters, negocjacje są częścią większego programu rządowego zakładającego powrót sektora bankowego nad Wisłą pod kontrolę rządu. Obecnie 58 proc. sektora bankowego jest bowiem w rękach inwestorów zagranicznych.

Przypomnijmy, że w lipcu br. UniCredit za 3,3 mld złotych sprzedał 10 proc. akcji banku Pekao. Wicepremier Mateusz Morawiecki, jeszcze przed transakcją pytany o te zapowiedzi powiedział, że program PiS zakłada starania na rzecz zwiększenia udziału polskich instytucji w sektorze bankowym.

- Jak się taka okazja pojawi, to na pewno będziemy się temu przyglądali z ogromną uwagą i nie wykluczamy żadnego scenariusza - powiedział Morawiecki. - W programie PiS zakładamy, że jak będą takie możliwości na rynku, to będziemy starali się zwiększać udział polskich instytucji w sektorze bankowym, więc udomowienie banków jest bardzo dla nas ważną częścią programu.

Jednocześnie wskazywał jednak, że ewentualnym inwestorem w Pekao SA nie mogłoby być PKO BP. - PKO BP jako numer jeden na rynku nie mógłby przejąć Pekao SA, które ma pozycję numer dwa, ze względu na zachowanie konkurencji na rynku - PKO BP w połączeniu z Pekao SA miałoby zbyt dominującą pozycję. Więc jeśli pojawiłyby się takie szanse, to trzeba by użyć innych podmiotów - mówił Morawiecki.

 

Zobacz materiał TVN24 BiS o sprzedaży akcji Pekao przez UniCredit (13.07.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane