• rozwiń
  • WIG20 2195.53 -0.43%
  • WIG30 2496.53 -0.38%
  • WIG 58084.09 -0.37%
  • sWIG80 11606.35 -0.19%
  • mWIG40 3810.89 -0.25%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:04

Dostosuj

Resort Ziobry proponuje: 500 zł na dziecko nabite na kartę, do wydania tylko na wybrane produkty

Resort Ziobry proponuje: 500 zł na dziecko nabite na kartę, do wydania tylko na wybrane produkty
Foto: Shutterstock Foto: MS sugeruje zmiany: 500 zł na indywidualne konta, na określone produkty, w wybranych sklepach.

Ministerstwo Sprawiedliwości jest kolejnym resortem, który przekazał swoje uwagi do projektu Rodzina 500 plus w ramach trwających konsultacji międzyresortowych. Postuluje, aby rodzice otrzymali środki na specjalny rachunek bankowy z kartą płatniczą, za pomocą której będzie można zapłacić jedynie za wybrane produkty i tylko w określonych sklepach.

Autorem pisma z 31 grudnia 2015 roku, które prezentuje stanowisko ministerstwa sprawiedliwości jest podsekretarz stanu Marcin Warchoł. Na wstępie podkreśla on, że "cel projektowanej regulacji (…) w pełni zasługuje na aprobatę".

Następnie Warchoł poddaje pod rozwagę propozycję resortu sprawiedliwości, która sugeruje uzupełnienie ustawy o dodatkową regulację  - przekazanie środków pieniężnych na "specjalne wyodrębnione, indywidualne rachunki bankowe".

Posiadaczami wspomnianych kont byłyby osoby, o których wspomina art. 4 ust. 2 projektu, a zatem: matka, ojciec, opiekun faktyczny lub opiekun prawny. Resort sprawiedliwości proponuje, aby otrzymywali oni specjalną kartę płatniczą, za pomocą której płaciliby za artykuły przeznaczone jedynie dla dzieci. Wymienia przykładowo następujące produkty: ubrania, kosmetyki, środki pielęgnacji czy produkty żywnościowe.

Pomysł rodem z prywatnego sektora

Resort wskazuje, że prywatny sektor usług zna już takie zastosowania.

"Podobne rozwiązania są już obecnie szeroko stosowane w prywatnym sektorze usług, gdzie posiadacz karty (klient) może kupić jedynie wybrane produkty i w określonym z góry miejscu przez podmiot wydający taką kartę" - czytamy w piśmie.

Nie wiadomo jednak, które w których sklepach można by dokonywać zakupów, jakie dokładnie produkty byłyby możliwe do kupienia, ani też na jakich zasadach miałyby być prowadzone specjalne, indywidualne rachunki bankowe. Może to być jednak dobra informacja dla sektora bankowego, który musiałby zaoferować taką usługę blisko 2 mln rodzin.

ZOBACZ UWAGI MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI WS. PROJEKTU PROGRAMU RODZINA 500 PLUS

Trzeba podkreślić, że jest to jedynie propozycja resortu sprawiedliwości i nie musi być ona wzięta pod uwagę w ostatecznym projekcie ustawy.

Kolejne resorty opiniują

Uzgodnienia międzyresortowe ws. programu Rodzina 500 plus rozpoczęły się 2 grudnia 2015 r., kiedy to minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska rozesłała do innych ministerstw pismo z prośbą o podzielenie się komentarzami oraz propozycjami zmian.

Ministerstwo Sprawiedliwości jest już kolejnym resortem, który przekazał swój komentarz do projektu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Do tej pory swoimi uwagami podzieliło się MF, MEN, MSWiA oraz MNiSW.

Oprócz konsultacji międzyresortowych prowadzone są także konsultacje społeczne oraz wizyty ministrów w poszczególnych województwach i regionach.

Flagowy projekt

Program Rodzina 500 plus jest projektem ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Zgodnie z przedwyborczą zapowiedzią Beaty Szydło, to priorytet nowego rządu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapewniła ostatnio, że program Rodzina 500 plus obejmie każde drugie i kolejne dziecko bez zastosowania jakiegokolwiek kryterium dochodowego. Z programu będą mogły skorzystać także rodziny mieszkające za granicą, o ile nie pobierają tam świadczeń społecznych. Zgodnie z zapowiedziami rządu program ma ruszyć od kwietnia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (76)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
aneta_janeczek
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
greg67
Ale tragedia ten PIS,oni zatrzymali się ze swoimi Posłami w PRL-u.Przecież ci alkoholicy z rodzin będą kupione na karte produkty sprzedawać taniej tak jak to robili z kartkami na obiady z MOPRu.A te wyznaczone sklepy to będzie sieć sklepów Ojca dyrektora z Torunia czy kolesi z PISu.Cofamy się oj cofamy.
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
make peace not PiS
proponowałbym jeszcze prezerwatywy "nabić na kartę". Taka inwestycja spowoduje że nie będzie potrzeba kolejnych 500PLNów na dziecko i problem sam zniknie.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Len_27a
Czy piekny Zbysio nie pomysli o tym,ze rodzice sami wiedza najlepiej na co wydadza te pieniadze? Moze to beda zajecia dodatkowe, przedszkole,żłobek...Mam nadzieje,ze lamentujaca Becia nie wezmie tych kretynskich propozycji pod uwage.
 • 0
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane