• rozwiń

Temat: S&P obniża rating Polski

Dlaczego rating ma znaczenie? "Inwestorzy ufają agencjom, nie politykom"

Dlaczego obniżka ratingu jest dla nas tak istotna? Odtwórz: Dlaczego obniżka ratingu jest dla nas tak istotna?
Foto: TVN24 BiŚ Foto: Inwestorzy ufają agencjom. Obsługa długu oraz kredyty będą droższe. | Video: Dlaczego obniżka ratingu jest dla nas tak istotna?

- Zdecydowana większość inwestorów ufa po prostu głównym agencjom ratingowym, w tym Standard&Poor's - mówił w TVN24 Biznes i Świat Piotr Bujak, ekonomista PKO BP. Analityk tłumaczył, że niższy rating spowoduje, że Polska będzie musiała pożyczać pieniądze na mniej korzystnych warunkach, a koszty obsługi naszego zadłużenia wzrosną.

Według ekonomisty PKO BP ocena agencji ratingowych jest ważna głównie z uwagi na to, że Polską interesują się globalni inwestorzy. Podejmując decyzje kierują się oni analizą uznanych agencji.

- Bardzo duża część inwestorów globalnych, którzy pożyczają pieniądze nam jako krajowi, nie analizuje samodzielnie naszej sytuacji finansów publicznych, naszej sytuacji gospodarczej, nie analizuje perspektyw naszej wiarygodności kredytowej - tłumaczył Piotr Bujak.

Agencja bardziej wiarygodna niż polityk

Dla światowych inwestorów bardziej wiarygodna od stanowiska rządu jest nota wystawiona przez agencję ratingową.

- Zdecydowana większość inwestorów ufa po prostu głównym agencjom ratingowym, w tym S&P. I ci inwestorzy nie będą w tej chwili słuchać tłumaczeń ministrów naszego rządu, tylko będą polegać na tej ocenie ratingowej S&P - dodał Bujak.

Decyzja uderzy w budżet i portfele

Zatem decyzja S&P o obniżeniu ratingu będzie miała konsekwencje dla naszego krajowego budżetu, ale i indywidualnych portfeli.

- To może się przełożyć na fakt, że ci inwestorzy będą teraz skłonni pożyczać Polsce środki po mniej atrakcyjnych dla nas cenach, czyli przy wyższych rentownościach naszych obligacji. Oznacza to, że będziemy po prostu musieli płacić więcej za koszty obsługi naszego zadłużenia.

Standard & Poor’s obniżyła rating dla Polski w piątek około godziny 18:00. Aktualnie wynosi on BBB+ (poprzednio A-) dla długoterminowych zobowiązań w walutach obcych oraz A-/A-2 dla odpowiednio długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie lokalnej. Zmieniona została także perspektywa ratingu - z pozytywnej na negatywną. Tego samego dnia agencja Fitch utrzymała swoją oceną dla naszego kraju, a Moody's poinformował o przesunięciu daty publikacji nowego komunikatu.

Czytaj więcej o ratingu Polski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
yDuck 77
I kazdy normalny szef swiatowej frimy jak bedzie chcial wydac pare pld usd na budowe fabryki w europie popatrzy na mapke i zobaczy ze wokol polski jest conajmniej 4 sąsiaów lepiej rokujących... #dobrazmiana
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane