• rozwiń

Firmy pożyczają, żeby przetrwać. Najgorzej jest w budowlance

Tysiące wakatów w polskich firmach. "Rekruterzy wracają z pustymi rękoma" Odtwórz: Tysiące wakatów w polskich firmach. "Rekruterzy wracają z pustymi rękoma"
Tysiące wakatów w polskich firmach. "Rekruterzy wracają z pustymi rękoma" "Źródło: tvn24bis"

Długie terminy płatności faktur oraz kontrahenci dodatkowo zwlekający z przelewami to bolączki dużej części przedsiębiorców - tak wynika z raportu "Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce". - Wiele mikro, małych i średnich firm musi pożyczać pieniądze, aby przetrwać na rynku - uważa Dariusz Szkaradek dyrektor w Narodowym Funduszu Gwarancyjnym.

Według raportu Narodowego Funduszu Gwarancyjnego (NFG) - partnera Krajowego Rejestru Długów - 70 proc. firm finansuje bieżącą działalność ze środków własnych. W pozostałych przypadkach firmy korzystają z zewnętrznego finansowania bieżącej działalności (np. kredyty). Główne powody zadłużania to kontrahenci płacący po terminie płatności (38 proc.), długie terminy zapłaty w branży, w której działa dana firma (37,3 proc.), uwarunkowania branżowe, jak na przykład konieczność czekania na zwrot VAT (18 proc.), czy losowe wydarzenia prowadzące do kłopotów z płynnością (11,3 proc.).

"Sedno problemu pokazują dwie pierwsze odpowiedzi. Warto podkreślić, że co piąta badana firma korzystająca z zewnętrznego finansowania zaznaczyła zarówno pierwszą, jak i drugą. To oznacza, że ich kontrahenci najpierw żądają długich terminów płatności, a później często i tak płacą po ustalonym terminie. W takiej sytuacji wiele mikro, małych i średnich firm musi pożyczać pieniądze, aby przetrwać na rynku" - wskazał, cytowany w raporcie, dyrektor zarządzający NFG Dariusz Szkaradek.

Najgorzej w budowlance

Zdaniem, również cytowanego w komunikacie, prezesa Rzetelnej Firmy Mirosława Sędłaka, szczególnie narażona na występowanie zatorów płatniczych jest budowlanka. Jako powód wskazał dużą liczbę powiązań i relacji między firmami.

"Wykonawca nie dostaje pieniędzy od inwestora, więc nie płaci podwykonawcom, ci nie regulują swoich zobowiązań w hurtowni, a w efekcie pieniędzy nie dostaje też producent. Takie sytuacje to niestety codzienność na tym rynku" - wyjaśnił Sędłak.

W informacji podano, że dopiero na piątym miejscu w zestawieniu powodów finansowania zewnętrznego znalazła się przyjęta przez firmy strategia działania. Taką odpowiedź zaznaczyła co dziesiąta firma posiłkująca się zewnętrznymi środkami. Wyjaśniono, że 70 procent wszystkich ankietowanych bieżącą działalność finansuje jedynie własnymi środkami, a ponad 66 procent w ten sposób finansuje również inwestycje.

Według Szkaradka to duża różnica w stosunku do największych firm, które regularnie i z pełną świadomością korzystają z zewnętrznych środków. Jego zdaniem mniejsze firmy, zatrudniające od kilku do kilkudziesięciu osób, mogłyby rozwijać się szybciej, a przede wszystkim również bardziej stabilnie, gdyby chętniej naśladowały zachowania rynkowych liderów.

Na co pożyczają?

Zgodnie z raportem cztery z dziesięciu firm z sektora MŚP korzystających z zewnętrznego finansowania przeznacza te środki na drobne i doraźne wydatki związane z codzienną działalnością firmy. Ponad 30 proc. badanych pożycza, żeby zapłacić swoim kontrahentom. 12 procent deklaruje natomiast, że nie ma reguły, a cele są zależne od aktualnych potrzeb. Kolejne odpowiedzi to zakup towaru czy surowca (6,7 proc.), zapłata podatków (2,7 proc.), zapłata wynagrodzeń (1,3 proc.), czy ZUS-u (0,7 proc.). Co pięćdziesiąta firma nie wydaje tych pieniędzy, a odkłada je na wszelki wypadek.

"To może sugerować, że firmy mają przygotowane środki na zapłatę podatku, ZUS-u, czy wynagrodzeń. Często pożyczają natomiast pieniądze, żeby uregulować swoje zobowiązania wobec kontrahentów lub na inne bieżące potrzeby firmy" - dodał Szkaradek.

Raport "Finansowanie działalności przez MŚP w Polsce" powstał na podstawie badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu 2017 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 500 aktywnych firm zatrudniających 1-9 (mikro), 10-49 (małe) i 50-249 osób (średnie) w proporcjach oddających strukturę krajowego rynku firm segmentu MŚP. Respondentami byli właściciele, współwłaściciele oraz osoby współzarządzające firmami.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane