• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Raport: ponad połowa największych inwestorów stroni od węgla

Era węgla mija. Polska się dusi i dorzuca do pieca więcej Odtwórz: Era węgla mija. Polska się dusi i dorzuca do pieca więcej
Era węgla mija. Polska się dusi i dorzuca do pieca więcej "Źródło: TVN24 BiS"

Większość inwestorów spośród pół tysiąca największych światowych instytucji finansowych, uwzględnia ryzyko klimatyczne w swoich decyzjach - podaje raport Asset Owners Disclosure. Znaczenie tego ryzyka wzrasta, ale są kraje, które temu trendowi się opierają.

60 procent inwestorów spośród 500 największych światowych instytucji finansowych, uwzględnia ryzyko klimatyczne w swoich decyzjach inwestycyjnych. Zgodnie z raportem Asset Owners Disclosure Project w 2016 roku globalni inwestorzy poddali testom na utratę wartości w związku ze zmianami klimatu aktywa o wartości 27 bilionów dolarów –  o 18 procent więcej w stosunku do poprzedniego roku.

Zasady zarządzania funduszami

Przeanalizowane w raporcie ośrodka Asset Owners Disclosure Project dane dotyczą 500 największych inwestorów zarządzających ponad 39 bilionami dolarów. Po raz pierwszy w pięcioletniej historii badania, opracowanie uwzględnia także analizę decyzji podejmowanych przez 50 managerów największych instytucji. Ocenie analityków podlegały zarówno dane dotyczące zasad zarządzania i strategii instytucji, jak i portfolio oraz wskaźniki i cele.

W wyścigu o czyste inwestycje przoduje Europa i Australia, instytucje z USA i Chin nadal nie doceniają wystarczająco korzyści z niskoemisyjnych projektów. W 8 krajach: Australii, Nowej Zelandii, Holandii, Irlandii i w Skandynawii – każdy obecny na rynku fundusz podejmuje jakiegoś rodzaju działania w tym kierunku. Spadła jednocześnie liczba inwestorów nie uwzględniających klimatycznych zagrożeń. Jak pokazuje raport, bardziej niż właściciele instytucji finansowych, aktywni okazują się sami ich menedżerowie.

Utrata wartości

Kto zostaje w tyle? Generalnie Ameryka Północna i Azja,  ale także Niemcy.

Jak zauważa specjalistka sektora pozarządowego Joanna Wis-Bielewicz, na polskim rynku analiza ryzyka klimatycznego jest marginalizowana zarówno przez krajowych inwestorów, jak i notowane na GPW spółki. Obecnie ponad połowa światowych aktywów poddawana jest testom na utratę wartości w związku z ryzykami środowiskowymi. Konsekwencje tego trendu są już od 2015 roku odczuwane także na warszawskiej giełdzie, kiedy Norweski Rządowy Fundusz Emerytalny, jako pierwszy dokonał dezinwestycji z polskich spółek sektora energetycznego.

- Ignorując istotne globalne trendy, narażamy polski rynek finansowy na marginalizację, nieodwracalnie tracimy także szanse biznesowe wynikające z coraz większego zainteresowania rynku inwestycjami niskoemisyjnymi - komentuje ekspertka.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane