• rozwiń

Emerytury mają wzrosnąć. Rząd przedstawił propozycje

Rafalska o waloryzacji rent i emerytur Odtwórz: Rafalska o waloryzacji rent i emerytur
Rafalska o waloryzacji rent i emerytur "Źródło: TVN24 BiS"

Proponowany przez rząd wskaźnik waloryzacji emerytur i rent na poziomie 3,26 procent spowodowałby, że najniższe emerytury wzrosłyby w 2019 roku o 33 złote i 57 groszy - zapowiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister była pytana na konferencji prasowej o przyjętą we wtorek przez rząd propozycję zwiększenia waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. - Zaproponowaliśmy wskaźnik waloryzacji na poziomie 3,26 procent - powiedziała Rafalska.

Jakie emerytury?

Zwróciła uwagę, iż wprowadzenie proponowanego wskaźnika waloryzacji oznaczałoby, że "najniższe emerytury wzrosłyby o 33 zł 57 groszy, a przeciętne świadczenie o 73 zł i 77 groszy". - To jest początek pewnej procedury, ta propozycja jest kierowana do Rady Dialogu Społecznego, która się do tego odniesie - mówiła minister.

Zaznaczyła, że koszt przewidywanej waloryzacji na 2019 rok to 6 mld 860 mln zł. - Czyli to jest znacznie więcej niż tegoroczna waloryzacja. Musimy pamiętać, że to jest prognoza, a aktualizacja wskaźnika waloryzacji jest w oparciu o rzeczywiste dane - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rafalska zaznaczyła, że resort rodziny i pracy pracuje nad nowym mechanizmem waloryzacji emerytur. - Nie jest żadną tajemnicą, bo zostaliśmy zobowiązani przez pana premiera do tego, żeby przygotować i opracować nowy mechanizm waloryzacyjny. W resorcie przy współpracy z ZUS, w porozumieniu z kancelarią premiera, pracujemy nad zmianą mechanizmu waloryzacji - zapowiedziała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Maria2ksu
To "na rękę" dostanę 800 zł z niewielkim kawałkiem. To dopiero będę szaleć z zakupami. Może nawet będę mogła kupić dwie kostki masła/m-c. Oj, dzięki tobie pisie.
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
kartka77
Jeśli ceny wzrosną tyle co w 2017 roku (a pewnie wzrosną bardziej), to znaczy, że nie kupi sobie Pani ani jednej kostki masła, a najprawdopodobniej nie kupi sobie Pani nawet tyle masła, ile Pani kupowała do tej pory
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane