• rozwiń

Niepewny los "emerytury 500 plus". Rafalska: liczymy skutki wieku emerytalnego

Andrusiewicz: zachęcam do odwiedzenia doradcy emerytalnego Odtwórz: Andrusiewicz: zachęcam do odwiedzenia doradcy emerytalnego
Andrusiewicz: zachęcam do odwiedzenia doradcy emerytalnego "Źródło: tvn24"

Nie jest przesądzone, czy w 2018 roku zostanie uruchomione wsparcie dla polskich seniorów w postaci emerytury 500 plus - powiedziała w sobotę w Szczecinie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Szefowa MRPiPS uczestniczyła w inauguracji roku akademickiego Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora (SHUS).

- To nie jest moment, w którym możemy jednoznacznie powiedzieć, czy będzie lub nie będzie wsparcia w postaci emerytury 500 plus. Czekamy na to, aż policzymy rzeczywiste skutki przywróconego wieku emerytalnego - zapowiedziała minister Rafalska podczas wcześniejszej konferencji prasowej.

Pierwsze wypłaty

Szefowa resortu poinformowała, że do 29 września br. w Zakładach Ubezpieczeń Społecznych zarejestrowano 204 tys. wniosków o emeryturę. 1 października weszły w życie przepisy przywracające wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

- W piątek poszły pierwsze wypłaty. ZUS już przygotował część decyzji. Ponad 48 tysięcy decyzji zostało już wydanych, w tym część decyzji jest już z terminem wypłaty i pierwsze 10 procent wyszło już w piątek, a w poniedziałek będą szły kolejne wypłaty - zapowiedziała Rafalska.

Jak wyjaśniła, prawie 44 tys. dotyczy wnioskodawców, którzy nie rozwiązali stosunków pracy, 75 tys. nie pracowało i nie pobierało żadnych świadczeń, 28 tys. pobierało renty, 29 tys. to osoby pobierające świadczenia przedemerytalne.

Wcześniej na emeryturę

1 października br. w życie weszły przepisy, które przywracają wiek emerytalny: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Jest to powrót do stanu sprzed reformy z 2012 r., która wprowadziła stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat bez względu na płeć. Wnioski o przejście na emeryturę według nowych zasad można było składać od 1 września.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane