• rozwiń

Radość na twarzy, błyskawica na bieżni. Tak Bolt zbudował swoje imperium

Foto: Michael Kappeler/PAP/DPA Foto: Usain Bolt na konferencji prasowej w Rio de Janeiro

Usain Bolt był jedną z największych gwiazd zakończonych właśnie igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Jamajczyk zdobył trzy złote medale i swoją olimpijską kolekcję powiększył do dziewięciu krążków z najcenniejszego kruszcu. Bolt nie jest jednak tylko wybitnym lekkoatletą, jest również ikoną, która sponsorów przyciąga jak magnes. Na sportowej emeryturze na pewno nie zginie.

Na trzech igrzyskach, w trzech konkurencjach (indywidualnie na 100 i 200 m oraz w sztafecie 4x100) Bolt zdobył dziewięć złotych medali. W trakcie olimpijskich zmagań tylko raz zaznał goryczy porażki przegrywając w Atenach m.in. z Marcinem Jędrusińskim w biegu eliminacyjnym.

Ale sława sprintera z Jamajki wykracza daleko poza areny sportowe. Nic więc dziwnego, że jego wizerunek wykorzystuje wiele firm z całego świata. Bolt ma umowy sponsorskie z takimi gigantami jak: Puma, Nissan, Hublot, Visa, Virgin Media, All Nippon Airways i Gatorade, który jego imieniem nazwał nawet jeden ze swoich napojów.

Na luzie

Fenomen Bolta wyjaśnia Jeff Kearney, szef działu marketingu sportowego w Gatorade. - Jego radosna osobowość w połączeniu z jego całkowitą dominacją na bieżni sprawia, że marki takie jak Gatorade osiągają prawdziwie globalny zasięg - mówi.

Trudno się z nim nie zgodzić. Najszybszy człowiek świata niemal zawsze wygląda na wyluzowanego, a uśmiech nie schodzi z jego twarzy. Słynna już poza, w której Jamajczyk naciąga niewidzialną strzałę, stała się jego znakiem firmowym. Posiada też własną emotikonkę.

Bolt, który w niedzielę skończył 30 lat, zapewnia, że za cztery lata w Tokio już nie wystartuje. Co więc go czeka w przyszłości? Ciekawych opcji nie brakuje. Bolt wspominał wcześniej, że chciałby grać w Manchesterze United, projektować odzież lub pracować jako prezenter telewizyjny.

Na razie Bolt posiada sklep internetowy, w którym sprzedaje sprzęt sportowy (również pod swoją marką), a niedawno ogłosił, uruchomienie firmy Champion Shave, która sprzedaje maszynki do golenia z sześcioma ostrzami po obniżonych cenach.

Filantrop

Bolt zna swoją wartość, ale nie zapomina o najbardziej potrzebujących. W 2015 roku przekazał 1,3 mln dolarów na rzecz swojego liceum na Jamajce. Dołożył do tego sprzęt do piłki nożnej i krykieta. Sprzęt sportowy przekazuje zresztą co roku od niemal 14 lat, czyli momentu, w którym podpisał pierwszy kontrakt z Pumą.

Otworzył też na Jamajce boisko wielofunkcyjne i zbierał fundusze na operacje kardiologiczne dla dzieci. Nawiązał współpracę z Samsungiem i zapewnił warsztaty fotograficzne studentom.

Usain Bolt został królem memów:

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane