• rozwiń
  • WIG20 2272.73 +0.52%
  • WIG30 2599.96 +0.50%
  • WIG 59114.08 +0.39%
  • sWIG80 12799.11 +0.31%
  • mWIG40 4241.19 +0.08%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Ministerstwo studzi emocje w sprawie kryptozłotego. Cofa patronat dla projektu

Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty Odtwórz: Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowaluty "Źródło: TVN24 BiS"

"Ministerstwo Cyfryzacji nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami" - informuje w środowym komunikacie resort. Jednocześnie podano, że cofnięto patronat dla Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, który miał pracować nad stworzeniem wirtualnego pieniądza.

W komunikacie ministerstwa wskazano, że "kwestie związane z obrotem pieniężnym (w tym kryptowalutami) są poza jurysdykcją Ministerstwa Cyfryzacji". Wskazano, że "organy właściwe dla decyzji o wspieraniu rozwoju poszczególnych instrumentów płatniczych" to Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego.

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśliło, że wspiera rozwój technologii rejestrów rozproszonych, natomiast nie prowadzi jakichkolwiek projektów i badań związanych z krtyptowalutami.

Bez ryzyka

Komunikat Ministerstwa Cyfryzacji to odpowiedź na artykuł "Pulsu Biznesu", w którym wskazywano, że Polska szykuje kryptowalutę.

Według doniesień gazety, nad rewolucją w płatnościach miał pracować Polski Akcelerator Technologii Blockchain (PATB), działający pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Jak wskazano, wśród wśród kilkunastu projektów, nad którymi pracuje sztab ekspertów z dziedziny informatyki, prawa i finansów, jest Digital PLN (dPLN) - narodowa kryptowaluta.

"Stworzyliśmy kryptograficzną walutę, którą pozbawiliśmy cech spekulacyjnych. Chcemy dać naszej gospodarce niepodrabialny pieniądz, który nie wymaga drogiej infrastruktury, a przy okazji jego transfer jest ultraszybki" - mówił w rozmowie z "Pulsem Biznesu" prof. Krzysztof Piech, prezes Polskiego Akceleratora Technologii Blockchaine oraz inicjator projektu dPLN.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w środę, że podjęło decyzję o cofnięciu patronatu dla PATB.

Jak czytamy na stronie PATB, jest to "projekt rozwiązywania istotnych problemów społecznych i gospodarczych instytucji publicznych w Polsce dofinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ogólna wartość projektu to 12,4 mln zł (2,8 mln euro)."

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane