• rozwiń
  • WIG20 2190.75 -1.22%
  • WIG30 2490.95 -1.16%
  • WIG 57915.58 -1.04%
  • sWIG80 11577.83 -0.16%
  • mWIG40 3785.25 -0.93%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:12

Dostosuj

Ważna informacja dla klientów banków. Przelewy warto zrobić z wyprzedzeniem

Prezes NIK o sytuacji banków w ostatnich latach Odtwórz: Prezes NIK o sytuacji banków w ostatnich latach
Prezes NIK o sytuacji banków w ostatnich latach "Źródło: NIK"

W nadchodzących dniach bankowe systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Dlatego płatności należy zaplanować z wyprzedzeniem - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

"1 i 3 maja to dni ustawowo wolne od pracy, co oznacza, że w systemach rozliczeniowych nie funkcjonują sesje rozliczeniowe" – poinformowała KIR. 

Przelewy w euro

– W środę 1 maja oraz w piątek 3 maja system rozliczeniowy Elixir nie będzie funkcjonować. Z kolei 2 maja standardowo odbędą się trzy sesje rozliczeniowe – wyjaśnił, cytowany w komunikacie, Tomasz Jończyk z KIR.

– Jeśli nasz przelew zostanie zlecony 2 maja po godzinie 16:00, to środki trafią na konto odbiorcy dopiero po zakończeniu pierwszej sesji rozliczeniowej, 6 maja. Natomiast 3 maja będzie standardowo funkcjonował system Euro Elixir – tak jak w każdym dniu roboczym zostanie przeprowadzonych 6 sesji rozliczeniowych - ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro – dodał Jończyk.

KIR przypominał jednak, że "niezależnie od działania Elixir, do dyspozycji pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir". "Umożliwia on przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie kilku sekund. System działa w trybie ciągłym, także w weekendy i święta" – napisano w komunikacie. Warto jednak przypomnieć, że operacja jest dodatkowo płatna - w zależności od banku kosztuje od 3 do 10 złotych.

Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych, za pomocą którego realizowana jest większość transakcji zleconych przez klientów banków. Rozliczenie i rozrachunek zleconych transakcji (przelewów i poleceń zapłaty) odbywa się podczas trzech sesji rozliczeniowych, które wykonywane są w dni robocze o godzinie 9:30, 13:30 i 16.00.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane