• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Fiskus będzie zaglądał do firmowej kasy każdego dnia. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin Odtwórz: Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin
Morawiecki: pieniądze od mafii VAT-owskich dla poslkich rodzin

Firmy będą musiały przekazywać fiskusowi dobowe wyciągi ze swoich rachunków bankowych - przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Według resortu finansów to kolejny element walki z oszustwami w VAT. Szacuje się, że budżet może zyskać 4,5 mld zł rocznie. Oto pięć rzeczy, które musisz wiedzieć.

Szykują nowe sitko na przedsiębiorców. Państwo chce zyskać miliardy

1. Po co ta zmiana?

Przekazywanie dziennych wyciągów z rachunków bankowych ma następować elektronicznie w postaci tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zdaniem resortu finansów "umożliwiłoby to szybką reakcję organów podatkowych na niekorzystne zachowania podatników, co uchroniłoby uczciwych podatników od nieuczciwych działań ich kontrahentów".

Zgodnie z projektem zmiana miałaby wejść w życie 1 września 2017 r. Nowy obowiązek dotyczyłby dużych, średnich i małych przedsiębiorców - łącznie około 80 tys. firm. Zwolnione z niego byłyby tzw. mikrofirmy.

2. Ile pieniędzy?

Resort finansów szacuje, że w tym roku zmiana przyniesie budżetowi ok. 2,2 mld zł, a w kolejnych latach po 4,5 mld zł każdego roku. Założono przy tym, że w 2017 r. pozytywne efekty będą widoczne już od lipca br. ze względu na wystąpienie "czynnika o charakterze prewencyjnym", co związane jest z zapowiedzią wprowadzenia zmian.

3. Kto zyska?

Według ministerstwa podatnicy odniosą korzyści ze zmian w postaci m.in. szybkiej identyfikacji nieuczciwych kontrahentów oraz ochrony przed poniesieniem konsekwencji nieuczciwości kontrahentów.

Planowane jest wprowadzenie mechanizmu szybkiego ostrzegania w przypadku "podejrzanych" transakcji oraz elektronicznego zawiadamiania podatników o stwierdzonych nieprawidłowościach.

Ponadto kontrole podatkowe będą mogły być ograniczone tylko i wyłączenie do podatników, u których zidentyfikowano nieprawidłowości w transakcjach pomiędzy podmiotami. Skróceniu ma też ulec czas weryfikacji deklaracji w przypadku zwrotów (szybsze uzyskiwanie zwrotów).

4. Więcej dla państwa?

Wśród korzyści dla budżetu państwa wymieniono: zwiększenie wpływów podatkowych na skutek minimalizacji luki podatkowej, możliwość szybszego wykrywania nieprawidłowości i reagowanie na nie w czasie rzeczywistym. Istotnie ma skrócić się czas kontroli podatkowych, celno – skarbowych oraz czynności sprawdzających. ograniczone zostaną oszustwa, zwiększy się skuteczność egzekucji należności podatkowych.

5. Czym jest JPK?

Jednolity Plik Kontrolny (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) jest zbiorem danych, tworzonym z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego poprzez bezpośredni eksport danych, zawierającym informacje o operacjach gospodarczych za dany okres, posiadającym ustandaryzowany układ i format (schemat XML) umożliwiający jego łatwe przetwarzanie.

Według resortu finansów celem wprowadzenia JPK ma być ułatwienie życia podatnikom, którzy mogą przekazać informacje podatkowe drogą elektroniczną. Jest to szybsze, wygodniejsze i mniej kosztowne. Oczywiście ministerstwo dzięki JPK zyskuje też większą kontrolę i efektywność podatkową. Słowem: będzie mogła dokładniej sprawdzić, czy firmy nie oszukują.

Od stycznia 2017 roku każda mała (mniej niż 50 pracowników i roczne obroty do 10 mln euro), średnia (mniej niż 250 pracowników i roczne obroty do 50 mln euro) i duża firma ma obowiązek co miesiąc przesłać informacje do Ministerstwa Finansów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Milka2016
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jorunieczek
I bardzo dobrze !!!
 • 0
 • 5
 • zgłoś naruszenie
zamknij
tokmada
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane