• rozwiń

Ordynacja podatkowa do zmiany. Rząd wycofuje się z kontrowersyjnego projektu

Wicepremier Morawiecki zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku Odtwórz: Wicepremier Morawiecki zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku
Wicepremier Morawiecki zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatku "Źródło: TVN24 BiS"

W nowej wersji projektu nowelizacji ordynacji podatkowej brak zapisu zobowiązującego banki do przekazywania fiskusowi dobowych wyciągów z rachunków przedsiębiorców. Propozycje te nie podobały się środowisku bankowemu.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji Ministerstwo Finansów umieściło nowy projekt nowelizacji ordynacji podatkowej.

Deklaracja podatkowa

Zakłada on m.in., że dowodami w postępowaniu podatkowym mogą być dokumenty zgromadzone w ramach działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej.Projekt wyłącza też przepisy o stosowaniu tajemnicy skarbowej w przypadkach niezłożenia przez podatnika deklaracji podatkowej, nieujęciu w niej istotnych informacji, niedokonaniu zapłaty podatku.

Zakłada również, że organ podatkowy może udostępnić niektóre informacje o podatniku, na wniosek jego kontrahenta.

W nowej wersji projektu brak jest propozycji, która była w poprzednim projekcie nowelizacji. Zakładała ona, że od września br. banki miałaby przekazywać fiskusowi w systemie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego dobowe wyciągi z rachunków przedsiębiorców. Obowiązek ten nie dotyczyłby najmniejszych firm.

Sprzeciw banków

Przeciw tym propozycjom protestował m.in. Związek Banków Polskich, twierdząc, że banki nie zdążą przygotować się do raportowania JPK na 1 września.

W czerwcu Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich mówił, że projekt ten jest niemożliwy do wdrożenia także dlatego, bo banki nie wiedzą, jaki jest zakres podmiotów objętych obowiązkiem informowania o rachunkach.


Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane