• rozwiń

Temat: Sejm

Kwota wolna od podatku przyjęta. Posłowie zagłosowali za

Kwota wolna od podatku przyjęta. Posłowie zagłosowali za

Sejm przyjął we wtorek projekt zakładający utrzymanie kwoty wolnej na niezmienionym poziomie wynoszącym 3091 zł - poinformowała reporterka TVN24 Katarzyna Drozd.

Za zagłosowało 227 posłów, przeciw - 210, a wstrzymało się 4. W głosowaniu nie wzięło udziału 19 posłów.

Ustawa utrzymuje w tym i przyszłym roku kwotę wolną od podatku w obecnej wysokości. Jednocześnie w stosunku do pierwotnego projektu posłowie złagodzili zapisy dotyczące opodatkowania Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych.

W zakresie kwoty wolnej ustawa jest odpowiedzią na ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że brak waloryzacji kwoty wolnej od podatku jest niezgodny z konstytucją. TK dał czas na zmianę prawa do 1 grudnia 2016 roku. Złożony przez posłów PiS projekt przesądza jednak, że dotychczasowa kwota wolna (3 tys. zł) zostanie utrzymana w obecnym roku oraz w 2017 roku.

Kwota wolna

Podczas wtorkowej debaty sprawozdawca projektu Tadeusz Cymański (PiS) zwracał uwagę, że w ostatecznej wersji projektu ograniczono zakres opodatkowania Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych tylko do obszaru, gdzie może mieć miejsce unikanie opodatkowania. Pierwotna wersja zakładała opodatkowanie CIT-em wszystkich FIZ-ów. Zapisy te były krytykowane przez opozycję. Także eksperci podatkowi ostrzegali, że doprowadzi to do likwidacji FIZ-ów i odpływu kapitału z Polski.

W ostatecznej wersji ustawy przywrócono zwolnienie podmiotowe z CIT dla Funduszy Inwestycyjnych Otwartych, a także dopuszczono zwolnienie dla polskich FIZ-ów. Te ostatnie będą mogły korzystać - pod pewnymi warunkami - ze zwolnień przedmiotowych. Zwolnienia nie będą miały zastosowania w zakresie, w jakim funduszom tym można przypisać ryzyko wykorzystywania ich w schematach tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Chodzi o sytuacje, w których FIZ-y miałyby zyski z udziałów w spółkach nieposiadających osobowości prawnej uprawnionych do emisji papierów wartościowych, które mogą być nabywane przez FIZ-y.

W ustawie znalazł się także zapis o wyłączeniu mocy ochronnej indywidualnych interpretacji podatkowych w odniesieniu do schematów agresywnego planowania podatkowego wydanych przed dniem wejścia w życie zmian.

Wpływy do budżetu

Posłowie odrzucili we wtorek poprawki opozycji, m.in. poprawkę klubu Kukiz'15 podwyższającą kwotę wolną do 6500 tys. zł.

Według resortu finansów zmiany dotyczące funduszy inwestycyjnych przyniosą budżetowi co najmniej 200-300 mln zł rocznie. Projekt w pierwotnej wersji przewidywał opodatkowanie podatkiem dochodowym Funduszy Inwestycyjnych Zamkniętych (FIZ), co miałoby dać budżetowi 2-2,5 mld zł rocznie.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

 

Zobacz materiał "Faktów" TVN (02.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (9)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
dariusz_koszkulv48j
podwyzszenie kwoty wolnej (p)osły oszacowały na ponad 20 mld. tyle co kosztuje program dla nierobów. tyle ze obnizenie kwoty premiowało by osoby pracujace = placace podatki, zusy - program pinc set promuje patologie, dzieciorobów i nierobów którzy g..wno dokladaja do budżetu.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
JMatthew
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
SEBBAX
posłowie są zakłamani , pełni obłudy i hipokryzji !!! oni mają kwotę wolną od podatku w wysokości 27 000 złotych - dlaczego zwykli obywatele mają kwotę dziewięć razy niższą ??? gdzie równość wobec prawa i gdzie sprawiedliwość społeczna ???
  • 2
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane