• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Projekt budżetu bez trzynastej emerytury. Ministerstwo tłumaczy

Morawiecki: chcemy, żeby "Emerytury plus" był wypłacane w kolejnych latach Odtwórz: Morawiecki: chcemy, żeby "Emerytury plus" był wypłacane w kolejnych latach
Morawiecki: chcemy, żeby "Emerytury plus" był wypłacane w kolejnych latach "Źródło: tvn24"

W projekcie budżetu na 2020 rok nie została uwzględniona tak zwana trzynasta emerytura, chociaż premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie zapowiadał, że świadczenie będzie wypłacane również w kolejnych latach. "Ustawa budżetowa zawiera wydatki, które wynikają z ustaw już obowiązujących lub będących w procesie legislacyjnym" - tłumaczy w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl resort finansów.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny stwierdził, że rząd zamierza corocznie wypłacać tak zwaną trzynastą emeryturę.

- Chcemy, żeby program Emerytura plus był dostępny dla emerytów w kolejnych latach. Chcemy, żeby był też bardziej sprawiedliwie skonstruowany, bo emerytury w Polsce są niskie, czasami naprawdę niskie. Przeznaczając taką samą kwotę każdemu w ramach Emerytury plus, pokazujemy elementarną sprawiedliwość - mówił podczas briefingu w Halinowie w woj. mazowieckim.

Mimo takich deklaracji premiera, świadczenie nie zostało uwzględnione w projekcie budżetu na 2020 rok, który we wtorek został przyjęty przez rząd.

Emerytura plus

O sprawę zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, które jest autorem projektu. Resort poinformował, że ustawa budżetowa zawiera wydatki, które wynikają z ustaw już obowiązujących lub będących w procesie legislacyjnym.

"Ustawa z 4 kwietnia 2019 roku o jednorazowym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów w 2019 roku, jak to zostało określone już w samym tytule ustawy, gwarantowała wypłatę dodatkowego świadczenia jednorazowo w 2019 roku" - zaznaczyło MF.

Resort jednocześnie zwrócił uwagę, że w 2019 roku ustawa budżetowa również nie przewidywała wypłat dodatkowych świadczeń dla emerytów i rencistów (ustawa z 4 kwietnia br została przyjęta już po uchwaleniu budżetu na 2019 rok), a mimo to tak zwane trzynaste emerytury "zostały wypłacone bez zakłóceń".

Ministerstwo przypomniało również, że wypłaty w 2019 roku realizowane były z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i nie stanowiły wydatku budżetu państwa.

Z drugiej strony z budżetu państwa trafia dotacja do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Na 2020 rok zaplanowano wsparcie z kasy państwa na poziomie 26 mld zł, w tym roku ma to być 49 mld zł.

Premier: będą środki

Premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytanie podczas czwartkowej konferencji prasowej w Szwecji, przekonywał, że znajdą się pieniądze na wypłatę trzynastej emerytury w przyszłym roku.

- Poprawa losu osób starszych, emerytów jest jednym z głównych naszych zadań. Odpowiednie środki znajdą się w budżecie – stwierdził szef rządu.

Jednorazowy dodatek

Zgodnie z uchwaloną na początku kwietnia ustawą trzynasta emerytura była wypłacona osobom pobierającym: emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Emeryturę plus otrzymały także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające, czyli tak zwaną matczyną emeryturę (jeśli 30 kwietnia miały już przyznane prawo do tego świadczenia).

Świadczenie w wysokości 1100 złotych brutto, czyli 888 złotych netto, przysługiwało ponad 9,8 mln świadczeniobiorcom (około 6,96 mln emerytów i 2,62 mln rencistów, w tym 282 tysiące rencistów socjalnych).

Koszt wypłaty jednorazowych świadczeń wyniósł w tym roku 10,8 miliarda złotych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (7)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
antekpociecha
Przecież to taki cwany wybieg aby opozycja i niedowiarki się na tym załatwili. gdy zacznie się szum to np. tzw. premier ogłosi że będzie trzynastka a do tego jakiś nowy+ i znowu im podskoczy
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
turwal
No i teraz emerycie wiesz jak zagłosować 13 października.
Możesz również pokornie czekać na jałmużnę od Prezesa.
Wybór należy do CIEBIE.
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Bowat
Przecież 500+ to jałmużna i obraza dla emeryta, więc skąd nagle ten zawód ? :) Jak was traktować poważnie, na jak ???? :) :) :)
 • 3
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
Romarh64
13 emerytura to był kiełbasa wyborcza do europarlamentu, mogli wprowadzić ustawę na stałe a nie jednorazową tylko na rok 2019
 • 4
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
altunyo
 • 4
 • 4
 • zgłoś naruszenie
zamknij
matiga
Czy są jeszcze naiwni którzy mu wierzą? Od 4. lat czekamy na podwyższenie do 8000 zł kwoty wolnej od podatku. No i co? Czekamy!
 • 12
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane