• rozwiń
  • WIG20 2189.17 +0.27%
  • WIG30 2477.59 +0.30%
  • WIG 57385.94 -0.06%
  • sWIG80 11424.90 -0.04%
  • mWIG40 3645.98 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:48

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

"Niedoliczone, niedoszacowane, sufitologia". Ekspert o propozycjach dla frankowiczów

"Niedoliczone, niedoszacowane, sufitologia". Ekspert o propozycjach dla frankowiczów Odtwórz: "Niedoliczone, niedoszacowane, sufitologia". Ekspert o propozycjach dla frankowiczów
Foto: Posłowie pracują nad pomocą dla frankowiczów | Video: "Niedoliczone, niedoszacowane, sufitologia". Ekspert o propozycjach dla frankowiczów

- Trzeba być odpowiedzialnym. Regulacje, które się wprowadzi, nie mogą doprowadzić do upadku systemu bankowego w Polsce - mówi o pomocy frankowiczom prof. Andrzej Bień z Instytutu Bankowości SGH. Jego zdaniem, trzy propozycje - nad którymi pracują posłowie - są "niedoliczone i niedoszacowane".

Sejm zagłosował w piątek przeciw odrzuceniu w pierwszym czytaniu dwóch poselskich projektów ustaw dotyczących rozwiązania problemu kredytów frankowych. Jeden z projektów przygotował klub Kukiz'15, a drugi - klub PO.

Oba projekty trafią teraz do prac w komisjach, tak jak skierowany tam w czwartek prezydencki projekt ustawy, który zakłada zwrot spreadów frankowiczom.

Projekt Kukiz'15

Projekt Kukiz'15 przewiduje, że kredyty w złotych i kredyty denominowane w obcych walutach zostaną zrównane, co ma oznaczać potraktowanie kredytów frankowych tak, jakby od początku były kredytami w złotych. - Projekt Kukiz'15 sprowadza się do tego, co obiecał kandydując na stanowisko prezydent Duda - ocenia prof. Andrzej Bień z Instytutu Bankowości SGH.

Jednocześnie zwraca uwagę, że podobne regulacje wprowadzono w Rumunii. - Tamtejszy parlament przegłosował ustawę, która do dnia zaciągnięcia kredytu sprowadza rewaloryzacje zaciągniętych długów we frankach szwajcarskich - wskazuje.

Projekt PO

W myśl projektu PO kredytobiorca mógłby ubiegać się w swoim banku o przewalutowanie posiadanego kredytu hipotecznego w walucie obcej, czyli m.in. w szwajcarskim franku. Miałoby ono następować po kursie z dnia sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej i polegać na wyliczeniu różnicy między wartością kredytu, po przewalutowaniu, a kwotą zadłużenia, jaką posiadałby w tym momencie kredytobiorca, gdyby w przeszłości zawarł z bankiem umowę o kredyt w polskich złotych. Bank miałby umarzać część tej kwoty.

Zdaniem Bienia projekt Platformy Obywatelskiej próbuje zrobić coś pomiędzy. - Trochę banki dadzą, trochę podatnik. Bo jak banki dadzą, to zapłacą mniejsze podatki, czyli my też zapłacimy za niektórych frankowiczów, ich mieszkania, czasami luksusowe i niepojedyncze - mówi gość TVN24 BiS.

Niedoszacowane

Prof. Andrzej Bień zwraca jednak uwagę, że wszystkie projekty cechuje niedoszacowanie. - Jak się prześledzi te wszystkie projekty, to dyspersja dotycząca skutków finansowych waha się między 3 a 70 mld zł. W niektórych tych samych projektach, projekcje KNF-u i innych ciał różnią się po 4-5 mld przy skali 9 mld zł - mówi ekspert.

- To wszystko jest niedoliczone i niedoszacowane. Tutaj funkcjonuje sufitologia. Robi to ogromną destabilizację w Polsce - podkreśla.

Jednocześnie zwraca uwagę, co z pomocą dla tych, którzy wzięli kredyt w euro, dolarach czy jenach. Jego wątpliwości budzi również fakt, że regulacje nie obejmą przedsiębiorstw. - Pytanie, czy prawo na to pozwoli, bo nie można w różny sposób potraktować różnych podmiotów gospodarczych, czego mieliśmy przykład przy podatku handlowym - zaznacza prof. Bień.

Jak podkreśla, "trzeba być odpowiedzialnym", a "regulacje, które się wprowadzi, nie mogą doprowadzić do upadku systemu bankowego w Polsce".

Frank w górę

Tymczasem w piątek frank po raz kolejny zbliżył się do poziomu 4 zł. - To dla frankowiczów oznacza pogorszenie ich sytuacji finansowej nie tylko co do bieżących spłat, ale przede wszystkim do dalszego przyrostu salda zadłużenia - skomentował prof. Andrzej Bień.

Około godz. 16:30 za franka trzeba było zapłacić 3,99 zł, co oznaczało wzrost o 0,47 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
marek_rzewuski6afp
 • 0
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
marek_waligoravk4t
dlaczego osoby, które dopuściły do tego, że 500 tys kredytobiorców jest dzisiaj odpowiedzialnych za kondycję systemu finansowego w Polsce, dalej są na wolności?
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
jaku5
Niby profesor a nie wie tak podstawowych danych jak to że np. kurs EUR od 2008 zmienił się tylko o niecałe 20% gdy kurs franka o 100%. A w zasadzie tylko w CHF i EUR były udzielane kredyty hipoteczne. Pan podobno to ekspert a raczej ma ograniczoną wiedzę w temacie o którym opowiada.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane