• rozwiń
  • WIG20 2195.06 -0.45%
  • WIG30 2494.68 -0.45%
  • WIG 58035.10 -0.45%
  • sWIG80 11614.94 -0.12%
  • mWIG40 3806.57 -0.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:34

Dostosuj

Temat: Podatki

Problemy systemu e-Deklaracje. Aktywne tylko cztery formularze

Problemy systemu e-Deklaracje. Aktywne tylko cztery formularze
Foto: Shutterstock Foto: Problemy techniczne ePUAP uniemożliwiły publikację aktualnych wzorów formularzy w systemie e-Deklaracje

Problemy techniczne ePUAP uniemożliwiły publikację aktualnych wzorów formularzy w systemie e-Deklaracje, obecnie przez ten system można złożyć cztery formularze rozliczeniowe, trwają testy kolejnych - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Tvn24bis.pl sprawdzało w środę rano doniesienia czytelników, dotyczące problemów z aplikacją e-Deklaracje Desktop. Biuro prasowe ministerstwa finansów jeszcze przed południem zapewniało, że wszystko działa poprawnie.

Problemy ePUAP

Tymczasem, jak poinformowała później rzeczniczka prasowa MF Wiesława Dróżdż zapewniła, że opóźnienie w przyjmowaniu rozliczeń rocznych w systemie e-Deklaracje nie wynika z winy resortu finansów.

- Nowe formularze interaktywne obowiązujące od 1 stycznia 2016 r., w tym formularze do rozliczenia za rok podatkowy 2015, są sukcesywnie udostępniane na Portalu Podatkowym w zakładce e-Deklaracje, sekcja "Formularze", począwszy od 11 stycznia 2016 r. - poinformowała.

Zgodnie z komunikatem MF, problemy techniczne związane z publikacją wzorów dokumentów elektronicznych na platformie ePUAP, które miały miejsce pod koniec 2015 roku, uniemożliwiły Ministerstwu Finansów skuteczną publikację wzorów dokumentów obowiązujących od 1 stycznia 2016 r. Z tego powodu resort nie mógł udostępnić formularzy interaktywnych opartych na tych wzorach.

Trwa publikacja

Zdaniem MF obecnie problemy te już nie występują i trwa proces publikacji wzorów dokumentów. Od momentu publikacji wzorów na ePUAP, system e-Deklaracje umożliwia składanie deklaracji opartych na tych wzorach.

"Stan publikacji wzorów można sprawdzić na stronie: http://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-urzednika/inne-systemy/crwde.

Na obecną chwilę udostępnione są cztery formularze interaktywne: PIT-37, PIT-39, PIT-8AR i PIT-4R. W przygotowaniu i testach są PIT-28, PIT-36, PIT-38, PIT-40, PIT-R, PIT-11. Po pozytywnych testach będą one publikowane na stronie" - wskazało ministerstwo finansów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane