• rozwiń

Temat: Frank szwajcarski

Prezydent o pomocy dla frankowiczów. Kancelaria mówi o "czynnościach presyjnych"

Dera: w ciągu dwóch tygodni konferencja Kancelarii Prezydenta w sprawie frankowiczów Odtwórz: Dera: w ciągu dwóch tygodni konferencja Kancelarii Prezydenta w sprawie frankowiczów
Foto: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl | Video: Radio Zet Foto: W najbliższych dniach odbędzie się konferencja poświęcona frankowiczom | Video: Dera: w ciągu dwóch tygodni konferencja Kancelarii Prezydenta w sprawie frankowiczów

W ciągu dwóch tygodni odbędzie się wspólna konferencja Kancelarii Prezydenta i prezesa NBP Adama Glapińskiego dotycząca pomocy tak zwanym frankowiczom - zapowiedział w środę prezydencki minister Andrzej Dera.

Dera powiedział w środę w Radiu Zet, że kwestia pomocy prezydenta Andrzeja Dudy dla frankowiczów nie jest zamknięta. - Pan prezydent złożył projekt ustawy, który jest w tej chwil rozpatrywany. Są toczone rozmowy. W zeszłym tygodniu pan prezydent spotkał się z prezesem Narodowego Banku Polskiego między innymi w tej sprawie - dodał minister.

Presja na banki

Zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodniu odbędzie się wspólna konferencja szefa NBP Adama Glapińskiego i Kancelarii Prezydenta na temat pomocy frankowiczom. - Są w tej chwili przemyślenia, są wytyczne - dodał.

Dopytywany o te wytyczne Dera zaznaczył, że na banki należy wywrzeć presję, aby dobrowolnie porozumiewały się z frankowiczami. Jak podkreślił, "czynności presyjne" są wykonywane w tej chwili przez "odpowiednie instytucje finansowe".

Dera przypomniał, że część osób kieruje w tej sprawie indywidualnie sprawy do sądów i wielu przypadkach je wygrywa.

- Chcemy pomóc tym wszystkim, którzy, bo to jest znaczna masa tych osób, żeby tutaj jednak dostali wsparcie nie tylko indywidualne, ale również ustawowe - powiedział. Dodał, że jeśli banki będą się od tego uchylały, to "będą dalsze czynności". - Ta ustawa jest pierwszym krokiem - zaznaczył minister.

Założenia projektu prezydenta

Na początku lutego na pierwszym merytorycznym posiedzeniu spotkała się sejmowa podkomisja ds. projektów frankowych, która ma się zajmować trzema projektami: złożonym przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz przez kluby PO i Kukiz'15.

Ich pierwsze czytanie w Sejmie odbyło się jeszcze w październiku ubiegłego roku.

Projekt prezydencki przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku).

Przepisy mają dotyczyć konsumentów, a także osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

 

Prezydent Andrzej Duda o frankowiczach. Zobacz fragment programu "Kawa na ławę" w TVN24 (04.12.2016):

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane