• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Frank szwajcarski

Prezes ZBP: tryb wprowadzenia rozwiązań dla frankowiczów był nieprofesjonalny

Prezes ZBP: tryb wprowadzenia rozwiązań dla frankowiczów był nieprofesjonalny
Foto: tvn24 Foto: - Tryb wprowadzenia rozwiązań dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich był nieprofesjonalny - ocenił Zbigniew Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich

- Tryb wprowadzenia rozwiązań dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich był nieprofesjonalny - ocenił Zbigniew Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Jak dodał, "proponowane zmiany dotyczące franka szwajcarskiego, to nie tylko kwestia stabilności sektora, ale utrzymania zdolności do finansowania polskiej gospodarki".

Banki z problemami

Wątpliwości sektora finansowego podzielili także inwestorzy, co zdecydowanie odbiło się na czwartkowych notowaniach banków, które sporo traciły dziś na giełdzie.

Prezes Getin Noble Banku jednak uspokaja i poinformował, że "według wyliczeń tylko około jedna trzecia salda naszych klientów we frankach szwajcarskim spełni wymogi nowej ustawy".

- Nawet w najgorszym wypadku konwersja kredytów we frankach nie zagrozi współczynnikowi wypłacalności - dodał.

Gigantyczne koszty

W ocenie autorów ustawy nowe rozwiązania dla frankowiczów mają kosztować banki 9-9,5 mld zł, ale jednocześnie mają być one zwolnione od płacenia podatku dochodowego od umorzonej części kredytu. Te wyliczenia były jednak czynione z założeniem podziału kosztów przewalutowania pół na pół. Wczorajsze zmiany nie zostały jeszcze oszacowane w projekcie ustawy.

Jak poinformował tymczasem Dom Maklerski Trigon, po zmianach koszty dla banków wzrosną do 19 mld zł, które zostaną przez nich poniesione w okresie trzech lat od wejścia w życie. Jak stwierdził Marcin Kiepas, "pewnie wszyscy za to zapłacimy, np. w wyższych prowizjach".

Zmiany zaproponowane przez SLD:

1. Różnica między wysokością długu po przeliczeniu z CHF na PLN po bieżącym kursie, a wysokością długu, jaka byłaby gdyby to był od początku kredyt w PLN - banki będą umarzać aż 90 procent tej kwoty, a nie tylko 50 procent, jak proponowano dotychczas.

2. Rozwiązanie będzie dostępne także dla właścicieli innych nieruchomości, pod warunkiem, że zostały nabyte już po zaciągnięciu kredytu, albo są efektem spadku - wcześniej ustawa dotyczyła tylko właścicieli jednego, zadłużonego mieszkania.

3. Zwiększono dopuszczalny metraż nieruchomości - do 100 m2 w przypadku mieszkań i 150 m2 w przypadku domów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane