• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy: Szałamacha kontra Glapiński? Szykuje się spór o nadzór finansowy

Przegląd prasy: Szałamacha kontra Glapiński? Szykuje się spór o nadzór finansowy
Foto: Agnieszka Deluga-Góra/NBP, P. Tracz / Flickr/Kancelaria Premiera Foto: Adam Glapiński, nowy szef NBP, jest zwolennikiem przejęcia nadzoru nad sektorem bankowym. Paweł Szałamacha, kierujący MF, może tego pomysłu nie poprzeć.

Adam Glapiński dzisiaj oficjalnie przejmie stery w Narodowym Banku Polskim (NBP). Przed nowym prezesem stoi wiele wyzwań, najbliższe to ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Ale, jak donosi "Puls Biznesu", szykuje się też poważana dyskusja nad podziałem Komisji Nadzoru Finansowego.

"Puls Biznesu" przypomina, że Adam Glapinski ma konserwatywne podejście do polityki monetarnej i rewolucji w NBP raczej nie będzie, natomiast może się zmieć nadzór nad sektorem bankowym. To utrzymanie stabilności finansowej będzie największym wyzwaniem dla władz monetarnych.

— Myślę, że pomysł powrotu nadzoru bankowego w struktury NBP jest uzasadniony i ma duże szanse powodzenia, ale proces ten musi zostać perfekcyjnie przygotowany i przeprowadzony bardzo sprawnie, żeby nie doprowadzić do zakłóceń w bieżącym funkcjonowaniu systemu — cytuje „PB”

wypowiedź, jakiej wcześniej w wywiadzie udzielił Adam Glapiński.

Jak się dowiedziała gazeta, jego koncepcja budzi jednak opór w Ministerstwie Finansów, a Paweł Szałamacha widzi w podziale Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) więcej minusów niż plusów.

— W Polsce głównie ze względu na rosnącą integrację na rynkach: bankowym, ubezpieczeniowym i kapitałowym, w latach 2006-08 nastąpiła znacząca zmiana w nadzorze nad tymi rynkami. Stopniowo przeszliśmy od podejścia sektorowego w kierunku integracji nadzoru nad rynkiem finansowym — wyjaśnia Ministerstwo Finansów (MF), które "Puls Biznesu" poprosił o opinię do pomysłu Adama Glapińskiego.

Gazeta zaznacza, że w Europie banki centralne mają coraz więcej władzy nad sektorem bankowym.

 

Adam Glapiński zostanie nowym szefem Narodowego Banku Polskiego:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane