• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Fuzja banków coraz bardziej realna. "Plusy dość mocno przeważają minusy"

Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich o podstawowym rachunku płatniczym Odtwórz: Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich o podstawowym rachunku płatniczym
Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich o podstawowym rachunku płatniczym "Źródło: tvn24bis"

Getin Noble Bank widzi więcej plusów niż minusów z ewentualnego połączenia z Idea Bankiem i ocenia, że byłoby dużo łatwych do osiągnięcia synergii kosztowych - poinformował Artur Klimczak, prezes GNB.

- Wydaje się, że jest cała masa relatywnie łatwych do osiągnięcia synergii kosztowych, a od strony operacyjnej to powinno być relatywnie proste połączenie - powiedział Klimczak.

- W tej sytuacji, w jakiej są oba banki, nie widzę zbyt dużo potencjalnych problemów - w tej chwili wygląda na to, że plusy dość mocno przeważają minusy - dodał.

Umowa w sprawie współpracy

W sierpniu Getin Noble Bank i Idea Bank rozpoczęły współpracę przy analizie i przygotowaniu rozważanego połączenia. Banki podały, że jeżeli wyniki analiz pokażą, iż połączenie jest zasadne, banki mają określić wstępne warunki tego procesu oraz zasady współpracy przy jego przygotowywaniu.

Banki podały, że umowa jest "wyrazem wspólnej woli pracy nad analizą potencjalnego połączenia", a jeżeli wyniki analiz wykażą, że połączenie jest zasadne, "określenia wstępnych bazowych warunków połączenia oraz zasad współpracy pomiędzy bankami przy przygotowywaniu i jego implementacji".

"Na podstawie umowy banki zobowiązały się dokonać analiz korzyści i kosztów połączenia, w tym synergii kosztowych i sprzedażowych oraz potencjału sprzedażowego połączonych instytucji oraz podjąć takie czynności techniczne jak w szczególności uzgodnienie harmonogramu działań, czy struktury potencjalnego połączenia" - napisano w komunikacie.

Przypomnijmy, że na początku sierpnia br. od negocjacji w sprawie połączenia odstąpiły Bank Pekao i Alior Bank.

Największe banki w Polsce

Getin Noble Bank to dziewiąty największy bank w Polsce, z sumą aktywów na koniec 2017 roku w wysokości ponad 60 mld 259 mln zł. Idea Bank znalazł się poza pierwszą dziesiątką. Suma aktywów przekroczyła 23 mld 95 mln zł.

Zdecydowanie największe aktywa zgromadził PKO Bank Polski - 277 mld 784 mln zł. Jest to niezmienny lider pod tym względem.

Drugie miejsce w zestawieniu zajął Pekao z aktywami na poziomie 182 mld 77 mln zł. Trzecie miejsce pod względem sumy aktywów przypadło Bankowi Zachodniemu WBK. Bank zgromadził na koniec ubiegłego roku ponad 132 mld 863 mln zł.

Tuż za podium uplasował się mBank z sumą aktywów wynoszącą ponad 124 mld 569 mln zł.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane