• rozwiń
  • WIG20 2365.36 -0.54%
  • WIG30 2717.60 -0.43%
  • WIG 60910.11 -0.42%
  • sWIG80 12106.14 -0.11%
  • mWIG40 4204.24 -0.05%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Przegląd prasy: Prezerwatywy mogą podrożeć. Cenę podbije wyższy VAT

Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy Odtwórz: Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy
Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy "Źródło: TVN24 BiS"

Resort finansów przymierza się do podniesienia z 8 do 23 procent podatku VAT między innymi na smoczki dla dzieci oraz na prezerwatywy - pisze "Puls Biznesu".

Jak przypomina gazeta, Polska będzie musiała zrealizować wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 2015 roku.  Wtedy to Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał, że Polska łamie unijną dyrektywę utrzymując obniżoną stawkę VAT na niektóre produkty, które nie są de facto wyrobami medycznymi ani farmaceutycznymi.

Produkty te są wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT (poz. 82, 83, 103). Zaliczają się do nich między innymi smoczki dla niemowląt, odciągacze do mleka, osłonki antykoncepcyjne (prezerwatywy), soczewki kontaktowe i szkła okularowe inne niż korygujące wzrok (np. przeciwsłoneczne).

Jakie zmiany

Według informacji "PB", Ministerstwo Finansów zamierza skreślić z załącznika nr 3 niektóre pozycje.

- Wykreślenie tych pozycji z załącznika nr 3 ustawy o VAT oznaczać będzie, że produkty w nich ujęte przestaną korzystać z preferencyjnej 8-procentowej stawki VAT i wskoczą na stawkę podstawową, czyli 23 procent. Stanie się tak między innymi z prezerwatywami i smoczkami dla dzieci - mówi Andrzej Dmowski, adwokat z kancelarii prawnej Russell Bedford.

Jak podaje gazeta, oznacza to, że wzrosną ceny tych produktów.

Projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT miał ujrzeć światło dzienne na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2017 roku, o czym MF poinformowało kilka dni temu wpisując go do "Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów".

Projekt jeszcze nie został opublikowany, zapewne stanie się to wkrótce - czytamy w gazecie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
tokmada
 • 2
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane