• rozwiń

Temat: Rząd PiS

To nie koniec zmian w emeryturach. Premier zapowiada dyskusję

To nie koniec zmian w emeryturach. Premier zapowiada dyskusję
Foto: Shutterstock Foto: Sejm uchwalił obniżenie wieku emerytalnego

Zakończony został już przegląd emerytalny w ZUS. Przed nami wciąż dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości - zapowiedziała premier Beata Szydło.

- Deklarowaliśmy, że projekt ustawy obniżający wiek emerytalny to zobowiązanie, którego dotrzymamy w tym roku. I tak się stało. Ustawa zacznie obowiązywać od IV kwartału przyszłego roku, bo ustawa została już przyjęta przez Sejm. To kolejne nasze ważne zobowiązanie, z którego wywiązaliśmy się - powiedziała szefowa rządu w wywiadzie dla najnowszego "Tygodnika Solidarność". - Chcemy, aby Polacy mieli wybór i mogli sami decydować, czy chcą przejść na emeryturę w wieku 60 (kobiety) lub 65 lat ( mężczyźni), czy będą pracowali dłużej - mówiła Beata Szydło.

Jak przypomniała, zakończony został już przegląd emerytalny w ZUS. - Pani Prezes Gertruda Uścińska przedstawiła mi wstępne analizy. Przed nami jednak wciąż dyskusja na temat systemu emerytalnego jako całości. Chciałabym, aby w tym procesie uczestniczyli przedstawiciele Rady Dialogu Społecznego, związki zawodowe, parlamentarzyści, ale przede wszystkim eksperci i specjaliści, którzy pomogą nam w wypracowaniu dobrych rozwiązań na przyszłość - zaznaczyła Szydło.

Kwota wolna od podatku

Premier była też pytana o zapowiadane podwyższenie kwoty wolnej od podatku oraz obniżenie stawek VAT i CIT. - W tej chwili rozważane jest wprowadzenie jednolitego podatku w Polsce. Jednak od razu chcę zaznaczyć, że nie jest ono przesądzone - odpowiedziała. Według niej, należy "dokonać oceny, czy taka jednolita danina nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie przedsiębiorczości w Polsce". - Jednolity podatek wprowadzimy tylko wtedy, jeśli uda się go skonstruować w taki sposób, żeby zwiększył szanse dla przedsiębiorców, dał im możliwość lepszego funkcjonowania niż do tej pory, a także nie obciążył Polaków dodatkowymi podatkami. Jeżeli okaże się natomiast, że taka konstrukcja jest w tej chwili niemożliwa, to prace nad tymi rozwiązaniami będą jeszcze trwały - podkreśliła.

Przypomniała, że jednolity podatek jest rozważany m.in. po to, by rozwiązać problem podniesienia kwoty wolnej od podatku. - Przypomnę, że musimy tu też spełnić orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego też poprosiliśmy o przedłużenie terminu. Projekt ustawy już jest w Sejmie - mówiła.

Szydło podkreśliła, że stawka VAT została utrzymana na poziomie 23 proc. - Oczywiście zastanawialiśmy się i analizowaliśmy, czy powrócić do poprzedniej stawki, czyli 22 proc. Jednak uznaliśmy, że jeszcze w przyszłym roku nie możemy sobie na to pozwolić ze względów budżetowych - zaznaczyła. - Natomiast, jeżeli okaże się, że koniunktura jest dobra, że tak jak się spodziewamy, gospodarka ruszy, i że realizowany plan rozwoju da efekty, wtedy oczywiście obniżenie VAT-u będzie możliwe - dodała.

Zakaz handlu w niedziele

Szefowa rządu przyznała też, że w ramach dyskusji o jednolitej daninie pojawił się również wątek przywrócenia trzeciego progu podatkowego dla osób bardzo dobrze sytuowanych. - Na pewno projekty ustaw, dotyczące podatków i zmian dla przedsiębiorców, pracodawców czy pracowników, będą poddawane konsultacjom - mówiła.

Premier zapytana o pomysł, by w proces zezwalania na handel w niedzielę włączyć samorządy, odpowiedziała, że nie uważa, by "było koniecznym, by to samorządy decydowały o kwestii ograniczenia handlu".

 

Sejm uchwalił ustawę przywracającą niższy wiek emerytalny. Zobacz materiał TVN24 (17.11.2016):

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (10)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Minstrel1312
 • 3
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
oldboy49
Jeżeli premier zapowiada dyskusje, to znaczy że pisowszczyki zrobią to co będą chciały, ewentualnie co nakaże naczalnik państwa.
 • 6
 • 1
 • zgłoś naruszenie
zamknij
rychelie77
W przyszłości eneryci wywiozą ich na taczkach, pożyjemy zobaczymy.
 • 6
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij
swój
Jak rozwiązano to na zachodzie?? a no tak ze polacy międzyinnymi tam jadą i pracują na ich emerytury.Dlaczego w Polsce nie miało by tak byc?? Wystarczy ze zaczną lepiaj płacic a chętni sie znajdą.
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane