• rozwiń

Temat: Rząd PiS

Rząd da dodatkowe pieniądze emerytom. Szydło podaje daty

Premier Szydło o dodatkach dla emerytów Odtwórz: Premier Szydło o dodatkach dla emerytów
Premier Szydło o dodatkach dla emerytów "Źródło: tvn24"

Przygotowujemy finansowe programy wsparcia dla emerytów, które będą realizowane w 2018 roku lub 2019 roku - zapowiedziała w czwartek premier Beata Szydło. Zaznaczyła, że nad projektem ustawy w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

- Przygotowujemy finansowe programy wsparcia dla emerytów, które będą realizowane w 2018 lub 2019 roku - w zależności od tego, w jaki sposób ta oferta będzie przygotowana - powiedziała premier na konferencji prasowej.

Zaznaczyła, że nad propozycją w sprawie pomocy dla emerytów pracuje szefowa resortu rodziny Elżbieta Rafalska. - Ustaliliśmy starą zasadę rządową, że dopóki projekt nie powstanie, nie będzie doprecyzowany, nie będziemy na jego temat się wypowiadać - podkreśliła Szydło.

Dodatek dla najbiedniejszych

Pod koniec lipca Rafalska poinformowała, że resort pracuje nad rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację najbiedniejszych emerytów. Według medialnych doniesień resort pracy chce wprowadzić dla najbiedniejszych emerytów dodatek w wysokości 500 zł.

- Analizy dotyczą różnych kwot, a ponieważ jesteśmy przywiązani do kwoty 500 zł, która stanowi taki punkt odniesienia, to nie mogło zabraknąć tej kwoty. Tym bardziej, że wcześniejsze dodatki również wokół niej oscylowały - komentowała w lipcu Rafalska.

1 marca wzrosły kwoty najniższych świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych - emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej wyniosą 1 tys. zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 750 zł.

Waloryzacja emerytur

Tegoroczna waloryzacja świadczeń polegała na podwyższeniu kwoty świadczenia obecnie przysługującej emerytowi lub renciście o wskaźnik waloryzacji - 100,44 proc. Podwyżka nie mogła być jednak niższa niż 10 zł - w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych; a 7,50 zł - w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy i 5 zł - w przypadku emerytur częściowych.

Świadczenie przedemerytalne wynosi od 1 marca 1040 zł. Zmienione zostały też kwoty dodatków do świadczeń emerytalno-rentowych: dodatek pielęgnacyjny, za tajne nauczanie i dodatek kombatancki wynosi 209,59 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego całkowicie niezdolnego do pracy i samodzielnej egzystencji - 314,39 zł, dodatek dla sieroty zupełnej - 393,93 zł, dodatek kompensacyjny - 31,44 zł.

Kwota bazowa do obliczania emerytur od 1 marca 2017 r. wynosi 3 tys. 536 zł i 87 gr.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (3)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
Anja_B
Tu nie żaden 'program pomocy' jest potrzebny, tylko godziwe renty i emerytury, tańsze leki i lepsze świadczenia zdrowotne.
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij
Jerzymrpf
pis robi to samo co tusk, ci co pracowali najmniej dostają 500 zł a ci co tyrali na dwa etaty 4,70 zł. POLICZYMY SIĘ PRZy WYBORACH !!!
  • 6
  • 1
  • zgłoś naruszenie
zamknij
michel40
  • 10
  • 2
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane