• rozwiń
  • WIG20 2183.25 +0.85%
  • WIG30 2470.27 +0.77%
  • WIG 57418.58 +0.69%
  • sWIG80 11429.60 -0.17%
  • mWIG40 3647.38 +0.29%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Biznes dla Ludzi

Pracujesz na zastępstwo? Sprawdź, jakie masz prawa

"Biznes dla Ludzi", cz.2 Odtwórz: "Biznes dla Ludzi", cz.2
Foto: Shutterrstock | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Na program "Biznes dla Ludzi" zapraszamy o godz. 18.15 | Video: "Biznes dla Ludzi", cz.2

Pracujesz na zastępstwo i nie wiesz jakie masz prawa? Wszelkie wątpliwości wyjaśniamy w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat.

- Umowa na zastępstwo trwa w okresie nieobecności pracownika, którego zastępujemy - mówi Izabela Szczygielska z Kancelarii WKB.

Pokusa

Ale - jak dodaje - każdy przypadek powinien być badany indywidualnie. - Może się znaleźć taka sytuacja, że ta umowa będzie cały czas przedłużana i pracodawca nie będzie robił nic w tym celu, aby taką sytuację zweryfikować - zaznacza.

Jak tłumaczy, jest taka pokusa wśród pracodawców, aby nadużywać umowy na zastępstwo, ponieważ jej sposób rozwiązania jest znacznie bardziej elastyczny niż w przypadku umowy na czas nieokreślony.

Trzy dni wypowiedzenia

- Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi trzy dni. W związku z tym znacznie łatwiej jest rozwiązać umowę o pracę z osobą, która jest zatrudniona na podstawie takiej umowy - zaznacza gość "Biznesu dla Ludzi".

Jak dodaje Szczygielska, umowa o pracę na zastępstwo jest umową na czas określony i zawiera się ją w szczególnych okolicznościach, na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. - Może się zdarzyć taka sytuacja, że trudno jest przewidzieć dokładny okres tej nieobecności. Właśnie dlatego ustawodawca przewidział dosyć krótki okres wypowiedzenia umowy, tak aby dość elastycznie reagować w sytuacji gdy zastępowany pracownik wróci do pracy - mówi.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane