• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

Temat: Podatki

Zdrożeją smoczki i termofory, a prezerwatywy nie. Rząd o podatkach

Zdrożeją smoczki i termofory, a prezerwatywy nie. Rząd o podatkach
Foto: Shutterstock Foto: Po zmianach podwyższona do 23 proc. zostanie stawka podatku VAT np. na smoczki

Rada Ministrów zajmie się dzisiaj propozycją podwyższenia VAT do stawki podstawowej 23 proc. z dotychczasowej stawki 8 proc. m.in. na niektóry wyroby z gumy i soczewki inne niż korekcyjne.

Projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług jest dostosowaniem polskiego prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z czerwca 2015 roku, zgodnie z którym obniżoną stawkę VAT można stosować tylko do produktów, służących ściśle określonym celom medycznym lub obniżaniu niepełnosprawności.

Zatem zgodnie z projektem nowelizacji obniżona 8-procentowa stawka tego podatku będzie mogła pozostać tylko w odniesieniu do części produktów gumowych, tzn. do osłonek antykoncepcyjnych (m.in. prezerwatyw) i poduszek pneumatycznych.

Zostanie natomiast podwyższona do 23 proc. np. na smoczki, rozpylacze, kroplomierze i termofory.

Co jeszcze?

Ponadto rząd zajmie się projektem przekształcającym 1 października Akademię obrony Narodowej w Warszawie w Akademię Sztuki Wojennej.

Ministrowie omówią także propozycje zmian w kilku ustawach, przygotowane przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, mające na celu ułatwienie i pomoc w korzystaniu z prawa do swobodnego przepływu pracowników wewnątrz UE. Projekt wynikający z unijnego prawa ma zapewnić m.in. wsparcie równego traktowanie takich osób i przeciwdziałać ich dyskryminacji.

Rząd omówi także projekt zmian w ustawie o transporcie drogowym zakładającym likwidację 16 wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego i przekazanie ich zadań i kompetencji kontrolnych do 10 delegatur Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Rada Ministrów ma ponadto zapoznać się z informacją dotycząca prac w Ministerstwie Rozwoju zmierzających do poprawy otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorców (etap 1 - I półrocze 2016 r.).

Sąsiedzi ciągną do Polski. Materiał z programu "Świat w południe":

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane