• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Licytujesz w sieci? Sześć wskazówek, jak nie dać się oszukać

Licytujesz w sieci? Sześć wskazówek, jak nie dać się oszukać
Foto: Shutterstock Foto: Aukcje internetowe są coraz bardziej popularne

Nieważne, czy jesteś doświadczonym kupcem, czy dopiero odkrywasz świat internetowych aukcji. Przedstawiamy kilka ważnych rad, o których należy pamiętać, zanim klikniesz przycisk „kupuj”.

Kupowanie w internecie stało się prawdziwym hitem ostatnich lat, a licytacje nie są żadnym wyjątkiem. Aukcje internetowe, zwłaszcza te zagraniczne, wydają się niektórym osobom nieco tajemnicze i zagmatwane. Przytaczamy kilka wskazówek, które pomogą odnaleźć się w tym zakupowym specyficznym środowisku i pozwolą uniknąć wpadek.

1. Zrób rekonesans

Zdobądź tak dużo informacji, jak to tylko możliwe, zanim cokolwiek zrobisz.  Czytaj informacje uważnie i nie obawiaj się wysyłać e-maili z prośbą o więcej zdjęć czy informacji. Pamiętaj, jeśli kupujesz coś używanego, bądź starego, licz się z tym, że może to nosić ślady użytkowania.

2.  Nakreśl swoje granice

Zdecyduj, jaka jest maksymalna suma, którą możesz wydać, zanim licytacja się w ogóle rozpocznie. Warto też zadać sobie pytanie: „Ile ten przedmiot jest dla mnie wart?”.

3. Uważaj na dodatkowe opłaty

Sprawdź dodatkowe opłaty, zanim zaczniesz licytować. Niektóre domy aukcyjne pobierają dodatkową należność - czasami w wysokości 15-25 proc. Czasami można ich uniknąć, warto się jednak zorientować, jak można tego dokonać. 

4. Zwróć uwagę na koniec aukcji

Proces sprzedaży może trwać nawet wiele dni, rozgrzewając się do czerwoności w momencie, gdy ostateczny termin zakończenia się zbliża. Zwracaj uwagę na wiadomości oraz alert, który uaktywnia się wtedy, gdy inni oferenci przebijają twoją stawkę.

5. Nie zwlekaj z zapłatą

Jeśli wygrasz, będziesz miał 5 do 10 dni, by zapłacić i ustalić szczegóły dostarczenia zamówienia. Warto to zrobić szybko, ponieważ niektóre domy aukcyjne - te handlujące sztuką, pobierają opłaty za magazynowanie.

6. Pamiętaj o dacie sprzedaży

Nie zapomnij dokładnej daty i godziny licytacji. Brak fizycznej obecności i kierowanie wszystkim zza komputera i w domowym zaciszu powoduje, że takie informacje łatwo wypadają z głowy.

Zobacz: Dziecko na sprzedaż za 5 tys. euro. Uchodźcy wystawili niemowlę na aukcję? (Film z 15.10.2016)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane