• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Państwo chce namierzać wyłudzaczy VAT. I zyskać 32 miliardy złotych

Państwo chce namierzać wyłudzaczy VAT. I zyskać 32 miliardy złotych

Budżet państwa może zyskać ponad 32 miliardów złotych w ciągu 10 lat dzięki usprawnieniu identyfikacji wyłudzających VAT. Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych.

W projekcie proponuje się, aby identyfikacja zagrożeń przy wyłudzeniach VAT, w większym stopniu niż dotychczas, opierała się na analizie ryzyka wykorzystania systemów bankowych do celów mających związek z przestępstwami skarbowymi w szczególności w zakresie VAT, a także innymi przestępstwami z nimi związanymi (np. polegającymi na wystawianiu pustych faktur).

Stworzyć podstawy prawne

"Istotą projektu jest stworzenie podstaw prawnych do prowadzenia przez izbę rozliczeniową systemu informatycznego w celu dokonywania analizy ryzyka wykorzystywania działalności banków lub spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w celu przeciwdziałania popełnianiu wyłudzeń skarbowych w szczególności w zakresie VAT, a także popełniania przestępstw z nimi związanych (np. polegających na wystawianiu pustych faktur)" - napisano w ocenie skutków regulacji ustawy.

Ministerstwo Finansów zakłada, że system teleinformatyczny osiągnie pełną zdolność operacyjną w czerwcu 2017 r. oraz jego skuteczność wyniesie w 2017 r. około 10-15 procent w stosunku do dolnej granicy szacunkowej kwoty luki w zakresie podatku VAT.

Spodziewane dochody

Jak pisze MF, wówczas spodziewane dochody mogą wynieść: w 2017 - około 600 mln zł, a w 2018 - około 1,0 mld zł.

"Szacuje się również, iż w kolejnych latach skuteczność systemu teleinformatycznego będzie wzrastać o około 5 punktów procentowych w skali roku z uwzględnieniem założenia spadku liczby przestępstw 'karuzelowych' dotyczących VAT z uwagi na efekt psychologiczny w stosunku do przestępców działających w zorganizowanych grupach przestępczych wywołany wprowadzeniem nowego narzędzia analitycznego mającego na celu przeciwdziałanie wyłudzeniom skarbowym, w szczególności w zakresie VAT" - napisano.

Zobacz: Były szumne zapowiedzi, efekty są niewielkie. Rząd nie znalazł pomysłu na uszczelnienie VAT (Wideo 3.02.2017)

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
AntyKonus
Drugi rok idzie a ci cały czas szukaja sposobów na wyłudzanie Watu , tak sami skuteczni jak ze zwrotem wraku smoleńskiego . Jedno wielkie kłamstwo i obłuda
 • 1
 • 0
 • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane