• rozwiń

Pieniądze z Brukseli popłyną na ratowanie polskich filmów. Jest decyzja

Osiem tomów prozy w filmie. Na co wybrać się do kina? Odtwórz: Osiem tomów prozy w filmie. Na co wybrać się do kina?
Osiem tomów prozy w filmie. Na co wybrać się do kina? "Źródło: TVN24 BiS"

Ponad 78 milionów złotych - taką sumę na ratowanie polskich filmów w najbliższych latach przeznaczy Polski Instytut Sztuki Filmowej. Wszystko za sprawą dofinansowania ze środków Unii Europejskiej, które udało się pozyskać na digitalizację i rekonstrukcję zasobów polskiej kinematografii.

Jak informuje Magdalena Sroka z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, z badań przeprowadzonych przez UNESCO wynika, że w ciągu najbliższych 20 lat zniszczeniu może ulec aż 80 procent materiałów analogowych.

Dlatego Polski Instytut Sztuki Filmowej ubiegał się o środki unijne z Programu Polska Cyfrowa.

Wyniki konkursu zamieszczono w poniedziałek na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa.

Pieniądze na ratowanie filmów

Jak czytamy wśród projektów, które otrzymają dofinansowanie, znalazł się projekt "Cyfrowa rekonstrukcja i digitalizacja polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych w celu zapewnienia dostępu do wszystkich polach dystrybucji (kino, telewizja, internet, urządzenia mobilne) oraz zachowania dla przyszłych pokoleń polskiego dziedzictwa filmowego".

Jego koszt oszacowano na blisko 112 milionów złotych, a kwota przyznanego dofinansowania to ponad 78 milionów złotych.

Dzięki tym środkom PISF i studia filmowe zdigitalizują, zabezpieczą i udostępnią widzom 160 filmów fabularnych, kilka tysięcy kronik i filmów dokumentalnych. Zdaniem Magdaleny Sroki w efekcie w ciągu trzech najbliższych lat polska kinematografia zostanie prawie w całości scyfryzowana.

Środki unijne z Programu Polska Cyfrowa otrzyma ponadto Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane