• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Gospodarka wg PiS

Polska doceniona za wzorowe pożyczanie

Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego Odtwórz: Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego
Premier Szydło o obiecujących wskaźnikach wicepremiera Morawieckiego "Źródło: tvn24"

Polska została nagrodzona za udane emisje na rynkach finansowych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Nasz kraj zajął pierwsze miejsce wśród emitentów z regionu krajów Europy Środkowo-Wschodniej według branżowego brytyjskiego czasopisma rynków finansowych.

GlobalCapital – branżowe czasopismo rynków finansowych – przyznał Polsce 1. nagrodę w kategorii kredytobiorców "Most Impressive Borrower in CEE". Nagród było więcej. Dyrektor Departamentu Długu Publicznego Robert Zimy zajął drugie miejsce wśród zarządzających długiem publicznym z regionu krajów Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Dodatkowo Polska zajęła 3. miejsce wśród emitentów rządowych z krajów rozwijających się w kategorii  "Most Impressive Emerging Market Sovereign Borrower".

Jak poinformowano, laureatów wybrano w drodze głosowania, a uroczystość wręczenia nagród odbyła się 23 maja 2017 roku w Londynie.

Udane emisje

Ministerstwo Finansów przypomniało, że w ostatnim roku przeprowadziło kilka pionierskich emisji obligacji.

W sierpniu 2016 roku nasz kraj jako pierwszy europejski emitent rządowy sprzedał obligacje tak zwanych panda bonds, nominowane w juanie chińskim. Sprzedaż połączono z transakcją zabezpieczającą, która pozwoliła na osiągnięcie ujemnej rentowności.

W listopadzie 2016 roku przeprowadzono z kolei emisję obligacji nominowanych w euro, również z ujemną rentownością. Z kolei w grudniu zeszłego roku Polska wyemitowała tak zwane zielone obligacje (green bonds) jako pierwszy na świecie emitent rządowy. Transakcja ta była wielokrotnie nagradzana za pionierskość i otwieranie nowych segmentów na światowych rynkach finansowych - czytamy w komunikacie resortu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane