• rozwiń

Polki zarządzają i kierują. Szefowych więcej niż w Skandynawii

Polki zarządzają i kierują. Szefowych więcej niż w Skandynawii
Foto: shutterstock.com Foto: Tysiące Polek na kierowniczych stanowiskach

Wśród osób na stanowiskach kierowniczych w naszym kraju jest większy odsetek kobiet niż w Szwecji czy Finlandii - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W czwartym kwartale 2014 r. na stanowiskach kierowniczych było w Polsce 38,5 proc. kobiet. To o prawie 6 pkt proc. więcej niż średnio w UE – wynika z danych GUS i Eurostatu.

Na pierwszym miejscu w rankingu pań na stanowiskach kierowniczych w krajach Unii jest Łotwa (46 proc.), a za nią Węgry (39,3 proc.). Nasz kraj zajmuje zaś ostatnie miejsce na podium.

Jak się okazuje odsetek kobiet zarządzających jest w nas większy niż w znanej z równouprawnienia Skandynawii – w Finlandii wyniósł on 32,7 proc. a w Szwecji – 37,3 proc.

Wysoka pozycja Polski wynika z rozdrobnionej struktury naszej gospodarki – wskazuje prof. Urszula Sztanderska z UW. Mamy mnóstwo drobnych firm, stąd dużo jest kierowników, wśród których przybywa kobiet – ocenia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
denm
Przede wszystkim w Polsce komunizm przez długie lata bardzo promował równouprawnienie kobiet, bardzo wspierał idee pełnoprawnego udziału kobiet w tworzeniu dobrobytu narodu. Dlatego dziś widok kobiety na stanowisku kierowniczym nie jest dla nas niczym niecodziennym.
  • 1
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane