• rozwiń

Zielone światło dla zmian w opłatach za przelewy. "Druga mała rewolucja"

Rewolucja w bankach. Darmowe konta i karty Odtwórz: Rewolucja w bankach. Darmowe konta i karty
Rewolucja w bankach. Darmowe konta i karty "Źródło: tvn24bis"

Mieszkańcy krajów Unii Europejskiej spoza eurolandu płacą dziś bardzo wysokie opłaty za przelew środków w euro do innych państw ze wspólną walutą. Stąd w UE powstał projekt przepisów, który ma to zmienić. W czwartek poparł go Parlament Europejski.

Konsumenci i firmy w strefie euro płacą dziś bardzo niskie opłaty lub nie płacą w ogóle za przelewy w euro między jednym krajem unii walutowej a drugim. Inaczej ma się to w przypadku przesyłania pieniędzy z kraju UE spoza strefy euro do kraju, w którym obowiązuje wspólna waluta.

Wysłanie przelewu w euro np. z Bułgarii (gdzie walutą jest lew) do Finlandii (strefa euro) kosztuje obecnie w zależności od banku 15-24 euro, nawet jeśli wysyłane byłoby 10 euro. W Czechach to koszt 7,5-9,5 euro.

Spośród krajów spoza eurolandu w tym rankingu najlepiej wypada Polska. Z danych KE przedstawionych w ubiegłym roku wynika, że przelewy w euro za granicę są w Polsce najtańsze, ale nadal jest to koszt od 1,20 do 1,90 euro.

Projekt zmian

KE chce to zmienić - wprowadzić przepisy, które znacznie zmniejszą te opłaty. Dlatego w marcu 2018 roku przedstawiła projekt nowych regulacji, dzięki którym mieszkańcy UE mają zaoszczędzić rocznie nawet 1 mld euro.

Propozycje przepisów poparł Parlament Europejski. W czwartkowym głosowaniu posłowie przyjęli - 532 głosami za, przy 22 przeciw i 55 wstrzymujących się - nowe przepisy mające położyć kres ich zdaniem dyskryminacji, której doświadczają użytkownicy usług płatniczych w UE poza strefą euro.

Zdaniem parlamentarzystów, banki powinny pobierać takie same opłaty za płatności zagraniczne w euro i płatności krajowe, a także zwiększyć przejrzystość opłat za wymianę walut.

Ochrona konsumentów

Nowe przepisy, które Parlament wstępnie uzgodnił już z krajami członkowskimi w ramach Rady UE, będą również chronić konsumentów przed nadmiernymi i arbitralnymi obciążeniami z tytułu przeliczania walut. Przy dokonywaniu płatności w innej walucie, mają być oni informowani o kwocie do zapłaty w walucie lokalnej i walucie, w której prowadzony jest rachunek.

Wprowadzona będzie jedna podstawa do obliczania kosztów przeliczenia waluty dla płatności w punkcie sprzedaży lub bankomacie.

Konsumenci otrzymają elektroniczne powiadomienie, takie jak wiadomość tekstowa, e-mail lub powiadomienie za pośrednictwem aplikacji mobilnej bądź internetowej płatnika, o obowiązujących opłatach za przeliczenie waluty. Banki nie będą mogły pobierać od klienta opłat za powiadomienia.

Będą musiały również ujawnić szacunkowy koszt przeliczenia waluty w przypadku przelewów bankowych przed dokonaniem płatności.

Oszczędności

- 150 milionów obywateli UE i 6 milionów przedsiębiorstw działających w krajach spoza strefy euro płaci o wiele wyższe opłaty za transfer euro niż ludzie i firmy w strefie euro. Teraz tak już nie będzie, a wszyscy Europejczycy będą płacić znacznie niższe opłaty, co pozwoli im zaoszczędzić ponad 1 mld euro rocznie. To już druga mała rewolucja w UE po zniesieniu opłat roamingowych - powiedziała w czwartek sprawozdawczyni projektu, europosłanka Eva Maydell.

Komisja Europejska chce, by opłaty pobierane za płatności transgraniczne w euro były takie same jak te, które byłyby naliczane za równoważne płatności krajowe w lokalnej walucie. W rezultacie opłaty w krajach spoza eurolandu mają spaść nawet do kilku eurocentów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (2)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze
zdelegalizować myślistwo
za wysyłkę np. USD przed wysłaniem nie wiadomo (bank nie umie ustalić) ile jest banków pośredniczących ani jaka będzie opłata za przelew. to wielka afera na niewyobrażalną skalę, jednak wszyscy milczą, jak to możliwe ?
  • 0
  • 0
  • zgłoś naruszenie
zamknij

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane