• rozwiń
  • WIG20 2208.54 -0.16%
  • WIG30 2497.43 -0.11%
  • WIG 57950.18 -0.06%
  • sWIG80 11410.26 -0.38%
  • mWIG40 3665.88 +0.46%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Przegląd prasy. Polacy szukają miejsca dla oszczędności

Przegląd prasy. Polacy szukają miejsca dla oszczędności

Era ujemnych realnych stóp procentowych szybko się nie skończy. Polacy wycofują depozyty z banków, a ratunku szukają w obligacjach i mieszkaniach - czytamy we wtorkowym "Pulsie Biznesu".

"Od początku tego roku roczna dynamika wskaźnika cen i dóbr konsumpcyjnych (CPI) praktycznie w każdym miesiącu była wyższa od stopy referencyjnej NBP, które od marca 2015 r. wynosi 1,5 proc. (wyjątkiem był czerwiec, w którym oba wskaźniki się zrównały). Gołębie nastawienie członków RPP znajduje odzwierciedlenie nie tylko w ujemnych realnych stopach procentowych teraz, ale także w oczekiwaniu na utrzymanie tego stanu w przyszłości" - czytamy w gazecie.

"Z kolejnych edycji tzw. Szybkiego Monitoringi NBP (badanie ankietowe przeprowadzono wśród firm) wynika, że od trzech kwartałów prognoza średniej pięcioletniej inflacji jest wyższa niż prognoza średniej pięcioletniej stopy NBP, a to oznacza, że według prognoz Polska niemal trwale weszła w ujemnych realnych stóp procentowych" - pisze Puls Biznesu.

"O tym, że Polacy doskonale zdają sobie z tego sprawę, świadczy chociażby to, że wycofują depozyty z banków. Z najnowszych danych NBP wynika, że od grudnia 2016 r. do września tego roku depozyty terminowe (do dwóch lat włącznie) gospodarstw domowych, które odpowiadają za 70 proc. depozytów terminowych ogółem skurczyły się o blisko 21 mld zł" - informuje Puls Biznesu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane